Zlatý odznak NSDAP

Tato forma odznaku NSDAP je sběrateli považována za jednu z nejatraktivnější a historicky nejvýznamnější rekvizit Třetí říše. Bohužel, kvůli zvýšenému zájmu se začaly vyrábět kopie. Některé vypadají opravdu věrohodně, ale většinou svým vzhledem připomínají jen pouhé cetky…

Zlaté odznaky NSDAP nechal vydat sám Adolf Hitler 13. října 1933. Obdrželo ho prvních 100 000 členů strany (na rubu znaku číslo), kteří nepřerušili své členství od vzniku – 17. únor 1925. Mohli jej však získat i ostatní, ovšem dle uvážení Hitlera. Zlatého bažanta, tak se odznaku říkalo, ve většině případů obdrželi vůdcovi oblíbenci nebo staří válečníci.

Ovšem stejně se i v tomto případě se v rámci udělovaní zlatých odznaků NSDAP, dělaly všelijaké čachry. V ono slavné výročí 13. října 1933 totiž bylo řádných členů, jež stranu od prvopočátku neopustilo, pouze 22 282. Protože však Hitler chtěl co nejobsáhlejší základnu svých věrných straníků, falšovalo se, jak se dalo. Vraceli se stará stranická čísla a mizely dokumenty.  

Ilustrační_foto

Ilustrační_foto

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menší verze – průměr 25 mm (typ FUESS)

Ilustrační_foto

 

 

Jedním ze dvou výrobců této menší verze odznaku byla i firma Josefa Fuesse. Nosila se především na civilním oděvu. Ve skutečnosti však průměr činí 24 mm, ale vykytuje se častěji než druhý typ od firmy DESCHLER & SOHN.

 

 

 

 

Ilustrační_fotoIlustrační_fotoNa zadní straně se nachází špendlík na pohodlné přidělání. Rozdíly mezi Fuess a DESCHLER & SOHN verzí jsou následující: na Fuess verzi je na pravé i levé stravě sedm listů, po celém obvodu tedy dohromady čtrnáct. Jsou tenčí a zároveň více stylizované. Značné rozdíly najdeme i v písmu. Velké I je špičaté jako hřebík a písmeno H je neobvykle tenké. Ve slově SOZIALISTICHE má pak O hranatý tvar. Kopie se pak dá rozeznat i tak, že právě písmena v nápisu jsou moc silná.

 

 Ilustrační_foto

 

 

Rub odznaku – verze Josef Fuess.

 

 

 

 

 Ukázka padělku

Ilustrační_foto

 

 

Tento relativně malý padělek patří k nejpřesvědčivějším. Jedná se o komplexní kopii a jeho úspěšní autoři dlouho unikali. Jak je vidět na obrázku, tak hákový kříž je správně umístěn a věnec má správné množství lístků. Kopii však prozradil charakter písma. Také červený smalt pod ním se jeví matnějším.

 

 

 

 

Podle rubu však jde kopie a originál rozeznat jen velmi obtížně. Rozdíl je jen ve slově MUNCHEN, u kterého má kopie vyšší a tenčí C.

Ilustrační_foto

Menší verze – průměr 25 mm (typ DESCHLER & SOHN)

Tato verze má na pravé i levé straně ve věnci osm listů, což dohromady činí šestnáct po celém obvodu. Listy nejsou tak stylisticky výrazné jakou u typu Fuess.

Ilustrační_fotoIlustrační_foto

 

 

 

 

 

 

 

 

Větší verze – průměr 30.5 mm

Větší verze zlatého odznaku NSDAP byl výlučně určen pro vojenské uniformy. Design je vesměs podobný jako u verze pro civilní oděv. Jediným výrobcem byla firma DESCHLER & SOHN. Protože se jednalo o odznak určený pro novou německou elitu, odpovídala tomuto statusu i kvalita. Celý věnec tvoří osmnáct listů.

Ilustrační_foto

 

Ilustrační_foto

Certifikát

Ke každému odznaku byl samozřejmě vydán i certifikát. Podrobnosti o ocenění se vyplňovaly ručně. Okraj dokumentu byl zvýrazněn zlatou barvou.

Ilustrační_foto

www.geocities.com

 

 

zobrazeno: 12702x, komentářů: 6, autor: viky, vytvořeno: 3.8.2009 17:20
6. srpna 2009 17:52
simsa
|
 
simsa
Pěkný článek...tohle je můj sen kopnout...ani bych nechtěl darovák,ale zlatý straničák...kousek ode mě se jeden nedávno našel... ;-)
12. srpna 2009 11:53
Franz
| Zlatý NSDAP
 
Franz
Dobrý den, dalo by se zjistit komu byl udělen zlatý stranický odznak N.S.D.A.P. číslo 12 326 a něco o jeho nositeli? Jedná se o variantu na uniformu /větší/ Nedávno jsem měl to štěstí a kopnul ho ve špičkovém stavu. Velice děkuji za případnou odpověď Franz ... :-) :-) :-)
15. srpna 2009 9:31
simsa
|
 
simsa
Zkus strýčka Googla...ale asi zahraniční stránky...až bude chvilku,tak se zkusím taky podívat...jinak gratulace...mohl bys mi poslat foto na mmcx@atlas.cz Díky ;-)
25. srpna 2009 21:49
Franz
| NSDAP
 
Franz
Dej vědět zda došel email na mmcx@atlas.cz Již brzy budu znát majitele mého odznaku dalo to hodně práce. :-P :-P :-P

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na detektory-tesoro.cz uživatelský účet, zaregistrujte se. Registrace je bezplatná a k ničemu vás nezavazuje.

PřezdívkaHeslo
Registrace

Hledat na tomto webu

Detektor na splátky

Detektor na splátky s nulovým navýšením

Nejčtenější články

Nejčtenější vůbec

Partnerské weby

LovecPokladu.cz - detektory kovů Detektory kovů C.Scope Detektory kovů Mlejnský

Nejživější ve fóru

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdar mrcasnici poridil jsem si starsiho tejona nemate nekdo naky detajlni navod nastaveni?... » ukázat

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdravim hledaci mate tady jeste nekdo to nastaveni na tejona?? Jsem si ho nove poridil sta... » ukázat

V Tesoro Vaquero - hloubka:
jozka250: zdravim uz ste nekdo mel na vaqueru tuhle sondu jaky to bylo a co znamena Technologie DD B... » ukázat

> Vstup do fóra
online counter