Vzácný 500 let starý kříž nalezený detektorem kovů

Fotograf Matthew Webb pátral v Gloucestershire téměř osm hodin po artefaktech z římského období. Nacházel však jen kousky olova.

1„Kříž byl na svou velikost dost těžký,“ uvedl.  „Měl zaoblené hrany. Když jsem jej otřel vypadal velmi zachovale. Uvědomil jsem si, že je to kříž, ale domníval jsem se že je soudobí.
Donesl jsem jej domů a opláchnul pod kohoutkem. V tu chvíli jsem si uvědomil, jak velmi je  starý.“
Další den ohlásil nález kříže, s neobvyklým zobrazením na zadní straně - svatého Kryštofa držícího Ježíška, do muzea Corinium v Cirencesteru. Kříž byl obratem zaslán do Britského muzea, kde je dosud. Matthew nyní čeká na londýnské experty a dražitele britského muzea, aby ohodnotili kříž na, jak doufá, alespoň 1000 liber.

Kříž je z pozlaceného stříbra. Zobrazuje Ježíše Krista na kříží obklopeného Pannou Marií a svatým Janem Evangelistou. „Velice by mě zajímalo, kdo ho upustil,“ říká pan Webb. „tenkrát to byla stejně cenná věc jako vlastnit Mercedes nebo BMW. Člověk z muzea říkal, že byl hodně opotřebovaný, jak se ho někdo stále dotýkal, jakoby pro štěstí. Svatý Kryštof není jen patronem pocestných, ale také má chránit před náhlou smrtí“
Po svém nálezu se Webb dohodl s vlastníkem pozemku a na jeho pole nyní chodí asi dvakrát měsíčně a doufá, že se jeho štěstí bude opakovat.

„Je tam obrovský potenciál, tak si držím palce.“Během své kariéry lovce pokladů nalezl pan Webb nevybuchlou německou bombu ale také římské mince a klenoty. Kříž je jeho nejvzácnější nález, který byl označen jako unikátní. Odměna za nález bude rozdělena mezi pana Webba a vlastníka pozemku.

„Když jsem byl malý kluk, vždycky jsem si přál najít poklad,“ dodává Matthew Webb.

zobrazeno: 5590x, komentářů: 2, autor: Elmara, vytvořeno: 4.6.2010 14:46

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na detektory-tesoro.cz uživatelský účet, zaregistrujte se. Registrace je bezplatná a k ničemu vás nezavazuje.

PřezdívkaHeslo
Registrace

Hledat na tomto webu

Detektor na splátky

Detektor na splátky s nulovým navýšením

Nejčtenější články

Nejčtenější vůbec

Partnerské weby

LovecPokladu.cz - detektory kovů Detektory kovů C.Scope Detektory kovů Mlejnský

Nejživější ve fóru

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdar mrcasnici poridil jsem si starsiho tejona nemate nekdo naky detajlni navod nastaveni?... » ukázat

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdravim hledaci mate tady jeste nekdo to nastaveni na tejona?? Jsem si ho nove poridil sta... » ukázat

V Tesoro Vaquero - hloubka:
jozka250: zdravim uz ste nekdo mel na vaqueru tuhle sondu jaky to bylo a co znamena Technologie DD B... » ukázat

> Vstup do fóra
online counter