Tisíc kusů meteoritů nashromáždil díky detektoru kovu

Rob Ellit strávil třináct let hledáním meteoritů. Na lov vyrážel s detektorem kovu…

Na první pohled to vypadá jako nic neříkající sbírka hornin. Opak je však pravdou. Skot Rob Elliot (48) je totiž zarytým hledačem meteoritů. Jeho sbírka už čítá na tisíc kusů, které našel detektorem kovu. Ze své kolekce se rozhodl prodat 170 meteoritů. V dražbě za ně dal kupec milión liber.

Ilustrační_foto

Elektrotechnicky inženýr Rob Elliot se však dlouho rozmýšlel, jestli má své milované meteority dát do dražby, ale nakonec ho zlákala vidina peněz. Tomuto koníčku se věnuje již třináct let a to na plný úvazek, prakticky mu nezbýval čas na nic jiného a tak se rozhodl, že je čas to změnit. V jeho kolekci se nachází i několik významných kusů, které se čítají k nejcennějším, jež kdo kdy našel. Navíc se v nejbližší době stane dědečkem a tak se chce věnovat svému vnoučeti.

O tom, že by se mohl věnovat právě hledání meteoritů v takové míře, začal uvažovat, když dal inzerát do časopisu věda, kde nabízel menší exemplář za čtyřicet dolarů. Když se mu prodej zdařil, začal hledat intenzivněji. Od té doby nashromáždil sbírku, která obsahuje víc jak tisíc meteoritů. Některé kudy dokonce vyměňoval s exempláři z muzeí, aby byla jeho sbírka komplexní. Věda a vesmír ho totiž vždy fascinovala.

Ilustrační_foto

Větší meteority dokonce řezal na plátky. Část si nechal a zbytek pak prodal. Protože se mu tak dařilo vydělávat dost peněz, poradil se svou ženou Irenou a bankovním manažerem o zřízení internetových stránek, kde by si mohli kupovat meteority lidé z celého světa. Aby bylo hledání co neúspěšnější, rozšířil svou sbírku detektorů kovu.

Jeho nejvzácnějším nálezem je tzv. hambleton meteorit, který objevil  v roce 2005 v North Yorkshire (Velká Británie). Rob ho odeslal na analýzu do univerzity. Ta odhalila, že patří do skupiny vzácných meteoritů, které tvoří jedno procento ze všech těchto vzácných vesmírných hornin. Vědci nedávno navíc zjistili, že obsahuje dosud neznámý minerál, který by mohl jeho cenu ještě zvýšit. Nevždy tedy platí, že čím větší meteorit, tím vyšší cena.

Ilustrační_foto

Rob také tvrdí, že na území USA je mnohem více míst než ve Velké Británii, kde se dají meteority najít. Vzpomíná, jak jednou jeden našel v Leslie. Měl velikost horního článku lidského malíčku a jeho cena se vyšplhala na pět set liber.

Když se rozhodl skončit s tímto koníčkem, dal do aukce 170 exemplářů ze své sbírky. Hodně nad tímto krokem přemýšlel, protože se jednalo i o velmi vzácné kusy. Milion liber, jež dal kupec za kolekci meteoritů, však pro něj byl velkou útěchou.

http://www.dailymail.co.uk/

 

zobrazeno: 12775x, komentářů: 2, autor: viky, vytvořeno: 17.11.2009 19:57

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na detektory-tesoro.cz uživatelský účet, zaregistrujte se. Registrace je bezplatná a k ničemu vás nezavazuje.

PřezdívkaHeslo
Registrace

Hledat na tomto webu

Detektor na splátky

Detektor na splátky s nulovým navýšením

Nejčtenější články

Nejčtenější vůbec

Partnerské weby

LovecPokladu.cz - detektory kovů Detektory kovů C.Scope Detektory kovů Mlejnský

Nejživější ve fóru

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdar mrcasnici poridil jsem si starsiho tejona nemate nekdo naky detajlni navod nastaveni?... » ukázat

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdravim hledaci mate tady jeste nekdo to nastaveni na tejona?? Jsem si ho nove poridil sta... » ukázat

V Tesoro Vaquero - hloubka:
jozka250: zdravim uz ste nekdo mel na vaqueru tuhle sondu jaky to bylo a co znamena Technologie DD B... » ukázat

> Vstup do fóra
online counter