Terry Herbert: Jak nález anglosaského depotu změnil můj život

4Chudé staffordshirské pole, páchnoucí po naftě, koho by napadlo, že zrovna tady se nachází anglosaské zlato. Terry Herbert však v červenci minulého roku při své procházce s detektorem kovu na jeden takový poklad narazil. Skládal se z 1500 kusů vzácných předmětů ze stříbra a zlata. Jedná se o největší anglosaský depot v historii. Až do onoho osudného červencového dne nikdo netušil o jeho existenci.

„Hledal jsem s detektorem kovu na onom osudném poli. Nejprve jsem našel mosazné kousky ze starých hodin, tak jsem si myslel, že se jedná o další pole chudé na nálezy. Vytrval jsem však a znovu jsem se sem vrátil hledat. Z mosazi se nakonec vyklubalo zlato,“ řekl Terry Herbert.

Jeho houževnatost se vyplatila. Patnáct minut před polednem Terryho detektor začal vydávat ošemetný signál. Terry si původně myslel, že se jedná jen kus stříbrné fólie. Vzal si tedy lopatku a kopal do hloubky cca 14 centimetrů. Potom vzal znovu detektor kovu a zkoušel, zda opět ohlásí nález. Stalo se. Terry vytáhl ze země první předmět. Myslel si ovšem, že se jedná jen o kus bezcenné mosazi. Méně trpělivý člověk by se zřejmě na další hledání vykašlal, ale on setrval a hledal dál, protože se domníval, se může jednat o šperkovnici.

3„Když jsem vytáhl ze země neznámou čepel, vzal jsem si lupu a začal jsem ji zkoumat. Až potom mně začalo docházet, že se nejspíše jedná o zlato. Všiml jsem si také červeného skla v rukojeti, nakonec se zjistilo, že jsou to granáty. Byl jsem ohromen,“ uvádí Herbert.

Nalezené předměty ukládal do auta na zadní sedadlo. Když se pak na ně podíval, nemohl uvěřit vlastním očím. Tehdy ještě ani netušil, jak vzácný poklad našel. Večer šel novinu povědět farmáři Fredu Johnsonovi, majitelovi pozemku. Nezapomněl si vzít láhev whisky, protože tušil, že oba budou, potřeboval pořádného panáka. Fred zpočátku nevěřil tomu, co Terry říká, protože detektoroví nadšenci za ním chodili s nálezy z jeho pole dost často, většinou se však jednalo o bezcenné předměty. Terrymu uvěřil, až když začal z tašky vytahovat zlaté šperky.

2Když Terry na poli vyndával předměty z půdy, myslel jen na to, aby ho někdo nesledoval, protože v blízkosti se nacházela silnice. Později mu však došlo docházet, že by mohl získat za nález pěknou finanční odměnu. Na pole se přitom několikrát vrátil a hledal společně s Fredem. Tak se bál, že by mu předměty někdo ukradl, až si na nich doslova ustlal. Schoval si je v noci pod postel. Pořád si přitom představoval, co by všechno mohl ještě najít. Po několika dnech kopání byl Terry tak unaven, že se nakonec rozhodl poprosit o pomoc bratrance Duncana. Ten souhlasil a tak se na pole vydali spolu. Když nalezli první předmět, Duncan jen vypleštil oči a natáhl ruku, aby si mohl nález ohmatat.

Terrymu změnil nález pokladu celý život. Doté doby byl totiž nezaměstnaný, protože měl zdravotní problémy. Rozhodl se proto část odměny utratit za zdravotní péči. Jeho velkým snem je také vlastnit prodejnu s detektory kovu. Hledání ho totiž úplně nadchlo a věnuje se mu i potom, co nalezl anglosaský depot.

zobrazeno: 5709x, komentářů: 0, autor: viky, vytvořeno: 14.4.2010 22:49

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na detektory-tesoro.cz uživatelský účet, zaregistrujte se. Registrace je bezplatná a k ničemu vás nezavazuje.

PřezdívkaHeslo
Registrace

Hledat na tomto webu

Detektor na splátky

Detektor na splátky s nulovým navýšením

Nejčtenější články

Nejčtenější vůbec

Partnerské weby

LovecPokladu.cz - detektory kovů Detektory kovů C.Scope Detektory kovů Mlejnský

Nejživější ve fóru

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdar mrcasnici poridil jsem si starsiho tejona nemate nekdo naky detajlni navod nastaveni?... » ukázat

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdravim hledaci mate tady jeste nekdo to nastaveni na tejona?? Jsem si ho nove poridil sta... » ukázat

V Tesoro Vaquero - hloubka:
jozka250: zdravim uz ste nekdo mel na vaqueru tuhle sondu jaky to bylo a co znamena Technologie DD B... » ukázat

> Vstup do fóra
online counter