SVATOVÁCLAVSKÁ ORLICE - PROTEKTORÁTNÍ VYZNAMENÁNÍ

Ilustrační_foto

Svatováclavská orlice (Čestný štít protektorátu Čechy a Morava s orlicí) bylo protektorátní vyznamenání, které nechal založit tehdejší německý státní ministr SS - Obergruppenführer K. H. Frank. Stalo se tak v den druhého výročí smrti Reinharda Heydricha – 4. 6. 1944.

Název tohoto vyznamenání byl vychytralým nápadem nacistů. Svatý Václav totiž patří mezi nejvýznamnější osobnosti české historie. Stal se také klíčovou osobností v období emancipace českého státu a přemyslovské dynastie na území tehdejší křesťanské Evropy. A byl to také svatý Václav, kdo si do svého erbu nechal dát orlici. Až Vladislav II. v roce 1158 po bitvě u Milána začal používat ve svém znaku bílou lvici s jedním ocasem.

Můžeme tedy říci, že svatováclavská orlice je součástí českých tradic a toho uměli nacisté využít. Když porovnáme vyznamenání, které udělovali komunisté – Řád Klementa Gottwalda za budování socialistické vlasti nebo Řád rudé hvězdy práce musíme jen konstatovat, že se zcela odchýlili od české historie.

Přesto se však se zavedením tohoto vyznamenání otálelo přes dva roky. Reinhard Heydrich jej v roce 1941 odmítl, protože se obával, že by mohlo dávat protektorátu charakter samostatného státu. Před koncem války však nakonec K. H. Frank kývl na jeho zřízení zřejmě proto, že se stupňovaly negativní nálady v řadách protektorátních představitelů.

Hodně oceněných bylo v následujícím období historie zcela odsouzeno za její přijetí. Někdy se dostaly až na samotné dno české společnosti, která je vnímala jako kolaboranty. Odmítnutí tohoto vyznamenání však znamenalo cestu na popraviště. Jedním z vyznamenaných je i režisér Otakar Vávra, jehož se jednou Arnošt Lustig ptal, jak mohl přijmout svatováclavskou orlici. Otakar Vávra odpověděl:

„To jsem si myslel, že jste chytřejší, pane Lustigu. Kdybych Svatováclavskou orlici nepřijal, do večera jsem skončil v Kobylisích na popravišti. Možná to byla pravda, možná ne. Když jsem napsal povídku Modravé plameny z inscenace Naděje, pozval mě pražský rabín Sychr na oběd. Řekl mi něco podobného: Jenom z nerozumnosti mládí jste mohl vykreslit židovského zrádce v Terezíně. Jako že mládí omlouvá mou pošetilost psát o židovském zrádci.“

Mezi další vyznamenané patřili: Vlasta Burian, Václav Talich, Max Švabinský i profesor Šusta.

Podobně jako ostatní vyznamenání měl čestný štít tři stupně:
I. Stupeň - se zlatým věncem (cca 30 vyznamenaných)
II. Stupeň - se stříbrným věncem (cca 100 vyznamenaných)
III. Stupeň -  (cca 800 vyznamenaných)

Vyznamenaní obdrželi také diplom – ti nejvýznamnější s podpisem K. H. Franka. První vyznamenání bylo uděleno 17. 4. 1944 a dále pak 17. 7. 1944 v den narozenin prezidenta Háchy, 28. 9. 1944 (svátek sv. Václava), 21. 10. 1944. Na přelomu let 1944 a 1945 bylo uděleno několik stovek dalších vyznamenání prostřednictvím zemských a okresních úřadů většinou za zásluhy, které se nijak blíže nedotýkaly politiky – dobré výsledky v průmyslu,
za uměleckou činnost apod.

Autorem výtvarného zpracování se stal Max Švabinský. Na obrázku se čestný štít III. stupně, který je vyroben ze stříbra a na zadní straně má klasicky vyraženo punc a číslo.

Ilustrační_foto

www.advojka.cz
www.fronta.cz
www.ihned.cz
www.vlastenci.cz
www.kcprymarov.estranky.cz
 

 

 

zobrazeno: 14230x, komentářů: 1, autor: Viky, vytvořeno: 26.5.2009 16:53

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na detektory-tesoro.cz uživatelský účet, zaregistrujte se. Registrace je bezplatná a k ničemu vás nezavazuje.

PřezdívkaHeslo
Registrace

Hledat na tomto webu

Detektor na splátky

Detektor na splátky s nulovým navýšením

Nejčtenější články

Nejčtenější vůbec

Partnerské weby

LovecPokladu.cz - detektory kovů Detektory kovů C.Scope Detektory kovů Mlejnský

Nejživější ve fóru

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdar mrcasnici poridil jsem si starsiho tejona nemate nekdo naky detajlni navod nastaveni?... » ukázat

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdravim hledaci mate tady jeste nekdo to nastaveni na tejona?? Jsem si ho nove poridil sta... » ukázat

V Tesoro Vaquero - hloubka:
jozka250: zdravim uz ste nekdo mel na vaqueru tuhle sondu jaky to bylo a co znamena Technologie DD B... » ukázat

> Vstup do fóra
online counter