Stříbrné římské spony nalezeny detektorem kovu

David Phillips pravidelně o víkendu odjíždí z Londýna, aby si mohl zahledat s detektorem kovu. Také je členem klubu amatérských archeologů….

David Phillips jako obvykle vzal svůj detektor kovu a vydal se hledat mimo Londýn. Opět si vybral jedno ze známých políček. Nastavil detektor a pustil se do pátrání. Netrvalo dlouho a tón, signalizující předmět pod vrstvou půdy, byl tady. Tak silný však dlouho neslyšel. Neotálel tedy a hned se pustil do kopání. Narazil na několik kusů keramiky, bronzové a skleněné láhve.

Ilustrační_foto

Nejvzácnější však byly dvě stříbrné římské spony (brože). Vědci odhadli, že pochází z cca 140 AD a vlastnil je velmi bohatý člověk. Svým vzhledem jsou velmi neobvyklé pro toto období.

Ilustrační_foto

„Bušilo mně srdce. Kamarád, který se mnou společně hledal, také zůstal jako opařený. Dívali jsme se na sebe a nebyli pomalu schopní nic říct. Hledáme spolu již deset let. Našli jsme spoustu věcí, ale něco tak úžasného ještě nikdy,“ řekl David Phillips.

Ilustrační_foto

Jako bývá zvykem, přesné místo nálezu nebylo prozrazeno. David však věří, že se Britské muzeum rozhodně spony odkoupit, aby se mohl rozdělit se svým kamarádem, který má tři malé děti. Myslí si, že konečná cena by se mohla vyšplhat až na 200 tisíc liber. Také vyšlo najevo, že David vlastně našel římský hrob.

 

Thetfordský poklad

Ilustrační_fotoNádherná spona je k vidění i v Norfolském muzeu jako součást tzv. Thetfordského pokladu. Ten byl ukrytý okolo roku 390. Celému aktu předcházel rituál. Poklad poukazuje na okázalost pozdní doby římské a jsou na něm patrné i pohanské vlivy v době, kdy již byla Británie křesťankým územím.  Součástí pokladu jsou i stříbrné lžíce (33 kusů). Náhrdelníky, přívěsky a spony. Ta nejvzácnější spona má na sobě vyobrazeného tančícího satyra. Nejspíše ji nosil jeden z římských armádních důstojníků.

 

 

Ilustrační_foto

http://www.museums.norfolk.gov.uk/

http://www.bbc.co.uk/

http://www.britishmuseum.org/

 

zobrazeno: 6703x, komentářů: 2, autor: viky, vytvořeno: 10.11.2009 11:31

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na detektory-tesoro.cz uživatelský účet, zaregistrujte se. Registrace je bezplatná a k ničemu vás nezavazuje.

PřezdívkaHeslo
Registrace

Hledat na tomto webu

Detektor na splátky

Detektor na splátky s nulovým navýšením

Nejčtenější články

Nejčtenější vůbec

Partnerské weby

LovecPokladu.cz - detektory kovů Detektory kovů C.Scope Detektory kovů Mlejnský

Nejživější ve fóru

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdar mrcasnici poridil jsem si starsiho tejona nemate nekdo naky detajlni navod nastaveni?... » ukázat

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdravim hledaci mate tady jeste nekdo to nastaveni na tejona?? Jsem si ho nove poridil sta... » ukázat

V Tesoro Vaquero - hloubka:
jozka250: zdravim uz ste nekdo mel na vaqueru tuhle sondu jaky to bylo a co znamena Technologie DD B... » ukázat

> Vstup do fóra
online counter