Středověká ocel - pod sondou detektoru kovů

1

Luk a kuše

Typickou zbraní byl luk. Letitou praxi s jejich výrobou měly už starověké civilizace. Kuše se začínají objevovat až v třetím století v tehdejším Řecku. První zmínka však pochází z Číny, kde se kuše vyráběla už 200 př. n. l. V Evropě se nejvíce uplatnily právě v období středověku. Během dvanáctého století ji církev zakázala používat v boji proti křesťanům. Výjimku měli rytíři. V křížových výpravách proti Arabům je totiž používat mohli. V šestnáctém století se dostává do popředí střelný prach, který kuše odsunul na druhou kolej.

Meč

2Hlavní zbraní rytířů byl bezesporu meč. Jejich složitá výroba si vyžadovala zkušené a odborné řemeslníky, protože meč se musel i udržovat. Během středověku se vyráběly různé typy, ale obecně měl dlouhou, širokou a oboustrannou čepel. Rukojeť byla často symbolem jednotlivých kovářských mistrů. Meč sám o sobě můžeme považovat za umělecké dílo.
 

Dýka

3Dýky a nože byly vyráběny jako sekundární zbraně pro boj z blízka. Používali je sice i rytíři, ale díky „lehčí“ výrobě je při sobě nosili i lidé, aby se v případě ohrožení mohli bránit. Dýky se vyráběly už v období paleolitu. Na rozdíl od nožů mají dlouhou oboustrannou čepel, nejčastěji symetrickou.


 

Palcát

4Palcát využívali ve středověku především bojovníci pohybující se na koních. První zbraně toho typu se vyráběly už ve starověkém Egyptě, kde je využívali jako mučící nástroj. Jako ryze bojovná zbraň se začala používat v třináctém století. Palcát byl symbolem velké síly a moci. Je variantou válečného kladiva. 
 

Válečná sekera

5Podobně jako meč se vyrábělo několik typů. Výrobním materiálem byla slitina. Kolem čtvrtého století ji používali především Vikingové. Jejím předchůdcem byl tzv. sekeromlat. V porovnání s mečem stála její výroba méně peněz. Na druhou stranu je v boji pomalejší a hůře se ovládá.


 

Válečné kladivo

6Tato válečná zbraň se používala přesně tak, jak si většina lidí myslí. Měla podobný tvar jako dnešní kladiva. Ve čtrnáctém století jezdci na koních využívali delší rukojeť, která zlepšovala ovladatelnost. Kladivo bylo někdy zakončeno bodcem, který dokázal prorazit lebku nepřítele. 

Ukázky kopaných předmětů

I když se hledání železa příliš hledačů nevěnuje, krása nalezených předmětů dokáže předčit očekávání hledače. Zprávné ošetření železa je velice ošidná věc a jediná opravdu účiná metoda je plazma, kdy se povrchová vrstva předmětu opět šetrně spojí.

Návody na některé méně sofistikované metody můžete najít zde:  http://www.lovecpokladu.cz/archiv?cat=2

1 2
3 4
5 6

 Fotografie jsou z databáze Prvního klubu Lovců Pokladů zemí koruny České

zobrazeno: 9004x, komentářů: 2, autor: Viky a Elmara, vytvořeno: 20.5.2010 21:43

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na detektory-tesoro.cz uživatelský účet, zaregistrujte se. Registrace je bezplatná a k ničemu vás nezavazuje.

PřezdívkaHeslo
Registrace

Hledat na tomto webu

Detektor na splátky

Detektor na splátky s nulovým navýšením

Nejčtenější články

Nejčtenější vůbec

Partnerské weby

LovecPokladu.cz - detektory kovů Detektory kovů C.Scope Detektory kovů Mlejnský

Nejživější ve fóru

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdar mrcasnici poridil jsem si starsiho tejona nemate nekdo naky detajlni navod nastaveni?... » ukázat

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdravim hledaci mate tady jeste nekdo to nastaveni na tejona?? Jsem si ho nove poridil sta... » ukázat

V Tesoro Vaquero - hloubka:
jozka250: zdravim uz ste nekdo mel na vaqueru tuhle sondu jaky to bylo a co znamena Technologie DD B... » ukázat

> Vstup do fóra
online counter