Šest mimořádných nálezů detektorem kovu z posledních let

1

Middlehamský šperk

2Tento malý poklad byl nalezen na pozemku, který patří k Middlehamskému zámku v North Yorkshire v září 1985. Jak hledač šperk objevil se úplně přesně neví. Jasné je jenom to, že ho našel člověk detektorem kovu. Objevený germánský šperk pochází z patnáctého století a má tvar kosočtverce. Gotický přívěšek je ozdoben velkým safírem. Krátce po nalezení byl šperk prodán v roce 1986 aukční síní Sotheby za 1,3 miliónu liber. Údajně ho koupil člen královské rodiny. O několik let později byl zase dán do dražby a tentokrát za něho někdo zaplatil 2,5 milionu liber! To je skoro dvojnásobek. Teď šperk vlastní yorkshirské muzeum, které ho nakonec odkoupilo.

Hoxonský depot

3Tento poklad nalezl 16. listopadu 1992 Eric Lawes. Depot obsahuje patnáct tisíc římských mincí a dvě stě zlatých a stříbrných předmětů. Poklad odkoupilo britské muzeum, kde ho mohou shlédnout návštěvníci. Vynaložená částka za šperky nebyla zveřejněna. Lawes si nechal z depotu jen několik artefaktů. Zároveň byl vlastníkem pozemku, kde se poklad našel. Neznámý kupec mu za něho dal 1,75 milionu liber.

Zlatá mince ze sedmnáctého století

4Ačkoliv tento příběh nevypráví o obrovském množství zlata a stříbra, je i tak zajímavý. V květnu roku 2004 našel hledačský nováček Richard Jones detektorem kovu zlatou minci. Celé slunné odpoledne hledal na jednom ze svých polí, ale nic nenašel, až najednou detektor vydal silný signál. Myslel si, že zase narazil na nějaký kovový vršek, ale spletl se. Z půdy vyhrabal minci, kterou viděl poprvé v životě. Po vyčistění společně s odborníky přišel na to, že pochází z období mezi léty 1685 až 1688 a obsahuje devadesát procent zlata.

Zlatá ruka víry

5Velké štěstí měl hledač Kevin Hillier z Wedderburn (Austrálie). Kdykoliv měl čas, okamžitě vzal svůj detektor kovu a vydal se na lov. Jednoho dne roku 1980 se mu však podařilo najít něco výjimečného. S tím, co do té doby našel, se to nedá ani srovnat. Detektor začal vydávat dobrý signál, tak Kevin začal prohledávat půdu. Narazil na zlatý předmět, tak kopal dál, aby ho mohl celý vyjmout. Valoun byl obrovský, vážil jednašedesát liber. To odpovídalo částce 425 tisíc dolarů. Krátce poté dostal předmět název – ruka víry. Byl čtvrtým největším valounem zlata na světě. Jedno neznámé kasino ho koupilo za milion liber.

Cortézova ruka

6Jednoho letního dne roku 1989 se vydal jeden hledač na lov do mexické pouště Sonora. Se svým nově zakoupeným detektorem kovu, který si pořídil den před tím. Během odpoledne našel obrovský valoun zlata. Byl opravdu překvapen, protože si koupil jeden z nejlevnějších detektorů. Musel kopat téměř hodinu , než předmět vyhrabal ze země. Valoun vážil čtyřiadvacet liber a je největším kusem zlata, který se kdy našel na západní polokouli. V současné době je vystavený v jednou newyorském muzeu.

Vikingský poklad

7David Whelanem společně se svým synem chodí každou neděli hledat s detektorem kovu. Za rok se jim podařilo najít mnoho zajímavých předmětů. Jedno nedělní odpoledně objevili 
tzv. vikingský poklad, ačkoliv si Davidův syn myslel, že signál opět znamená rezavý hřebík v půdě. Zpráva o nalezení tohoto depotu obletěla tenkrát takřka celý svět. Více jak tisíc let staré artefakty vyrazily dech nejednomu hledači.

 

zobrazeno: 12591x, komentářů: 2, autor: viky, vytvořeno: 31.5.2010 23:59

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na detektory-tesoro.cz uživatelský účet, zaregistrujte se. Registrace je bezplatná a k ničemu vás nezavazuje.

PřezdívkaHeslo
Registrace

Hledat na tomto webu

Detektor na splátky

Detektor na splátky s nulovým navýšením

Nejčtenější články

Nejčtenější vůbec

Partnerské weby

LovecPokladu.cz - detektory kovů Detektory kovů C.Scope Detektory kovů Mlejnský

Nejživější ve fóru

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdar mrcasnici poridil jsem si starsiho tejona nemate nekdo naky detajlni navod nastaveni?... » ukázat

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdravim hledaci mate tady jeste nekdo to nastaveni na tejona?? Jsem si ho nove poridil sta... » ukázat

V Tesoro Vaquero - hloubka:
jozka250: zdravim uz ste nekdo mel na vaqueru tuhle sondu jaky to bylo a co znamena Technologie DD B... » ukázat

> Vstup do fóra
online counter