Sbírka 2500 knoflíků nalezených pomocí detektoru kovu

Sbírku 2500 tisíců knoflíků, mezi nimiž se nachází opravdu krásné exempláře, se podařilo nashromáždit Tony Pilsonovi z Londýna. Pravidelně chodil hledat se svým detektorem kovu k severnímu břehu řeky Temže…

Tony Pilson strávil přes třicet let hledáním knoflíků u břehu řeky Temže s detektorem kovu. Podařilo se mu nashromáždit 2500 kusů. Nachází se mezi nimi i manžetové knoflíčky. Cena sbírky se odhaduje na několik stovek tisíc liber, neboť se v ní nachází i knoflíky s jedinečnými detaily ze stříbra a cínu.

Ilustrační_foto

Nejstarší kusy spadají až do období středověku resp. konce 14. století. Nejpravděpodobněji byly umístěny na velmi luxusních šatech, které nosila ta nejbohatší vrstva obyvatel. Z preciznosti zpracování těchto knoflíku je už na první pohled patrné, že sloužily jako reklama na bohatství.

Pan Pilson (76) začal s hledáním v okolí řeky Temže v polovině roku 1970, kdy musel odejít do důchodu a skončila tak jeho kariéra lodního manažera. Mimo knoflíky se mu podařilo najít i velké množství nožů, vidliček, dýmek a číší z roku 1634 sloužících na ochutnávku vína.
 

Ilustrační_foto

Jednou dokonce našel knoflík z 19. století s pornografickým motivem. Nejspíše jej zabavili celníci na lodi připlouvající z Francie. Je na něm viditelné záměrné mechanické poškození, následně se jej někdo zbavil hozením do řeky. Poslední nalezený knoflík (z 16. až 17. století.) zase obsahuje scénu ze Starého zákona, kdy Josef utíká před svou manželkou Potiphar.

Ilustrační_foto

„Hledání pokladů na břehu řeky Temže mě nikdy nepřestalo bavit. Je to vždy jako sázka do loterie, nejistota, proto je to tak zajímavé. Je to mimořádný pocit, když se vám podaří najít něco opravdu cenného a krásného. Hledal jsem i pod hladinou Temže, abych ukojil svou touhu po velkém objevu,“ říká Tony Pilson.

Ilustrační_foto

Svou sbírku knoflíků měl pan Pilson uschovanou v jedné z ložnic svého domu v Hampstead (severní Londýn). Když je všechny zaevidoval a jejich fotografie uložil do svého soukromého katalogu, rozhodl se je odevzdat do muzea, aby mohly být podrobněji prozkoumány. V budoucnu si je bude moct prohlédnout i veřejnost.

Ilustrační_foto

Vědci pro média uvedli, že se jedná o jedinečnou sbírku, která nemá v historii obdoby. Pan Pilson si vybral opravdu výbornou lokalitu na hledání, protože severní břeh Temže, kde Tony hledal, je považována za důležitou „archeologickou“ lokalitou svého druhu.

http://www.dailymail.co.uk/

 

 

zobrazeno: 7445x, komentářů: 1, autor: viky, vytvořeno: 26.11.2009 23:29

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na detektory-tesoro.cz uživatelský účet, zaregistrujte se. Registrace je bezplatná a k ničemu vás nezavazuje.

PřezdívkaHeslo
Registrace

Hledat na tomto webu

Detektor na splátky

Detektor na splátky s nulovým navýšením

Nejčtenější články

Nejčtenější vůbec

Partnerské weby

LovecPokladu.cz - detektory kovů Detektory kovů C.Scope Detektory kovů Mlejnský

Nejživější ve fóru

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdar mrcasnici poridil jsem si starsiho tejona nemate nekdo naky detajlni navod nastaveni?... » ukázat

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdravim hledaci mate tady jeste nekdo to nastaveni na tejona?? Jsem si ho nove poridil sta... » ukázat

V Tesoro Vaquero - hloubka:
jozka250: zdravim uz ste nekdo mel na vaqueru tuhle sondu jaky to bylo a co znamena Technologie DD B... » ukázat

> Vstup do fóra
online counter