Samurajský meč: zbraň i umělecké dílo

V historii lidstva již bylo vyrobeno obrovské množství zbraní. Dopočítat se konkrétního počtu je zcela nemožné a nepomohlo by nám, ani kdybychom měli mozek jako Einstein. Jen málo z nich však fascinuje lidi jako samurajský meč…

Meč je považován za tak důležitou součást samurajova života, že ho doprovází od narození. Přináší se mu až ke „kolébce“. Když však přijde čas a samuraj se musí odebrat na svou poslední cestu, jeho meč je mu stále po boku. Kdo jiný, než jeho věrný společník by ho měl strážit před démony stejně, jako mu pomáhal při souboji se skutečnými nepřáteli na tomto světě.

Ilustrační_foto

Cennost japonských mečů však od prvopočátku určuje vysoká kvalita zpracování. Péče a kvalita, která je jim věnována dělá z této zbraně umělecké dílo. Když japonský válečník Hideyoshi Toyotomi v roce 1586 uzavřel mír s Tokugawou (Byl vedle Hidejošiho Tojotomi a Nobunagy Ody jednou ze tří nejvýznamnějších osobností japonské Éry válčících států (Sengoku džidai– wikipedia.org) přinesl na tento významný akt nádherný meč vyrobený mistrem Masumane, který byl ve svém oboru jeden z nejlepších. Ten na rozdíl od svého bratra své dílo neoznačoval svým jménem.

Ilustrační_foto

 

Technologie výroby samurajských mečů je tak vzácná, že se předávaly z generace na generaci, z otce na syna. Pouze však v ústní formě. Byla-li rukojeť nebo pochva opotřebována či poškozena mistr ji opravil. Právě tyto dvě části tvořili hlaví uměleckou tvář meče. Kovaly se i ze zlata nebo stříbra. Někdy byly dokonce vyřezány ze slonoviny jako některé japonské sochy. Nádherné exempláře jsou vystaveny v Tokugawa muzeu umění v městě Nagoya (Japonsko).

Ilustrační_foto

Mistři jako Masumane museli překonat několik nesnází spojených s výrobou čepele. Ostří muselo totiž vydržet i dlouhé souboje, aniž by se otupilo. Jenže jak to dokázat. Ocel je sice dostatečně tvrdá, ale křehká. Japonští řemeslníci tento problém vyřešili velmi důmyslným způsobem. Velká pružnost čepele s dobře brousitelným a zároveň odolným ostřím je výsledkem přítomnosti hamonu (zakalená část ostří) a jeho spojením s hřbetem čepel, která je vyrobena z měkké oceli.

Ilustrační_foto

Technologický postup výroby oceli je podrobně popsána na tomto blogu:
http://www.sauvagovi.estranky.cz/clanky/bojove-umeni/vyroba-katany

Ilustrační_foto

Když se zrodil nový samurajský meč, požehnal mu šintoistický kněz a obvyklé bylo i to, že mistr řemeslník prošel před samotnou výrobou duchovní očistou. Jak píše ve své knize Inazo Nitobe:

 „Mistr výroby samurajských mečů nebyl jen pouhý řemeslník, ale umělec a jeho dílna svatyně. Každý den začínal modlitbou a očistou, tak pronikla část jeho duše do výroby meče.“

Ilustrační_foto

Nejslavnější éra samurajských mečů začíná ve 13. století a končí o čtyři sta let později. V tomto období dosáhly takové slávy, jako díla od umělců takových jmen jako byl Raphael, Michelangelo nebo Leonardo da Vinci.

Ilustrační_foto

Samurajově duši však byla blíže wakizashi než samotná katana (meč), která se používá při hara-kiri.

Ilustrační_foto

Podobnou zbraní jako katana byla tachi- nádherná ceremoniální zbraň, která vznikla ve stejné éře.

Ilustrační_foto

Ilustrační_foto

 

www.sharpblades.net

www.historynet.com/

 

zobrazeno: 11631x, komentářů: 1, autor: viky, vytvořeno: 21.10.2009 11:40

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na detektory-tesoro.cz uživatelský účet, zaregistrujte se. Registrace je bezplatná a k ničemu vás nezavazuje.

PřezdívkaHeslo
Registrace

Hledat na tomto webu

Detektor na splátky

Detektor na splátky s nulovým navýšením

Nejčtenější články

Nejčtenější vůbec

Partnerské weby

LovecPokladu.cz - detektory kovů Detektory kovů C.Scope Detektory kovů Mlejnský

Nejživější ve fóru

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdar mrcasnici poridil jsem si starsiho tejona nemate nekdo naky detajlni navod nastaveni?... » ukázat

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdravim hledaci mate tady jeste nekdo to nastaveni na tejona?? Jsem si ho nove poridil sta... » ukázat

V Tesoro Vaquero - hloubka:
jozka250: zdravim uz ste nekdo mel na vaqueru tuhle sondu jaky to bylo a co znamena Technologie DD B... » ukázat

> Vstup do fóra
online counter