Řád německých rytířů II.

Řád německých rytířů byl jedním ze tří hlavních vojenských a rytířských seskupení tohoto druhu, který vznikl a následně se vyvíjel během dvanáctého a třináctého století…

Ilustrační_foto

Do východní Evropy se němečtí rytíři dostali až roku 1211, kdy je uherský král Ondřej II. požádal o pomoc proti nebezpečně útočícím Kumánům (národ altajského původu, sídlící ve stepích Kazachstánu na jihu Sibiře). Rytíři si měli vybudovat základnu na hranicích Pensylvánie a chránit tak Uhry před případnými vpády.  Za poskytnutou pomoc pak král slíbil řádu pozemky na území Sedmihradska. V roce 1224 však řád podal navrhl, aby byl přímo podřízen papežovi, což vyústilo v jejich odchod z Uher roku 1225.
  

 

 

Ilustrační_foto

V roce 1237 se do řádu německých rytířů včlenil řád mečových bratří zvaný též jako rytíři meče, livonský řád, livonští rytíři apod. Důvodem byla jejich drtivá porážka v bitvě u Saule (dnes litevské Šiauliai) 22. září 1226 a její katastrofální následky. O život přišla jedna třetina rytířů i sám velmistr. Řešení ve smyslu spojení s německými rytíři dávalo livonským rytířům aspoň nějakou naději na přežití. Největší podíl tohoto nového „seskupení“  tvořili rytíři z Vestfálska, nikdy se nestalo, že by někoho z místních obyvatel východních zemí, kde rytíři bojovali, přijmu-li mezi sebe.

Velmistr německých rytířů Hermann von Salza umírá během bojů na východě (přesně 20. března 1239) a je pochován v Apulii. Jeho nástupcem se stal Konrád von Landgraf Thüringen, který byl významným prostředníkem mezi králem Frederikem II. a papežem. Měl také velmi dobré konexe v římské kurii. Konrád velmi často cestoval do Říma a na jedné z těchto cest začátkem léta roku 1240 onemocněl. Zemřel 24. července téhož roku v Římě. Jeho tělo bylo převezeno do Marburgu, kde byl pochován v místním kostele sv. Alžběty.

 

Ilustrační_foto

V pořadí již devátým velmistrem se stal Poppo von Osterna. Pocházel z rodiny s velkou rytířskou tradicí a členem řádu se stal v roce 1228. V roce 1241 se již jako velitel účastnil bojů u Lehnice (účast německých rytířů v této bitvě je diskutabilní). Pokus livonských rytířů proniknout na východ definitivně zhatila bitva na zmrzlé ploše Čudského jezera. Proto se pozornost obrátila na území Litvy, kam se uskutečnila další křížová výprava, které se zúčastnila i část české šlechty včetně krále Přemysla Otakara II. Na počest úspěchu tohoto tažení byl zbudován hrad Königsberg.

Ilustrační_foto

V roce 1256 je velmistrem jmenován, Anno von Sangershausen, který v letech 1253 až 1256 vykonával funkci velmistra livonských rytířů. V tomto období papež schválil privilegium, které zaručovalo, že rytířům zůstanou jejich majetky a panství i po dobu ukončení jejich aktivní činnosti v řádu. Německým rytířům byla také povolena obchodní činnost, kterou dříve neumožňoval slib chudoby. Po smrti desátého velmistra roku 1283 se do čela řádu německých rytířů dostal Hartman von Heldrungen. Za jeho vlády se ještě více rozmohlo budování tvrzí a objektů na výhodě Evropy, což mělo upevnit pozice německých rytířů na tomto území. Často pod pohrůžkou násilí odváděli stavební dělníky a pěšáky z obsazených území, kteří pak uskutečňovali povstání a konflikty jako výraz své nevůle. Tyto předem prohnané protesty pak končili popravami nebo mučením. Nekřesťan totiž neměl v té době stejná práva jako křesťan.

Ilustrační_foto

 

Zotročování pohanských vězňů rytíři popsal básník Peter Suchenwirt: „Viděl jsem, jak zajali ženy a děti. Některým matkám přivázaly děti provazem k tělu, zpředu i zezadu jedno dítě. Potom je lanem připevnili ke koni, který je táhl. Tak svazovali i skupinky lidí jako lovecké psy. Jako vězňové pak pracovali na stavbách a polích bez nároku na odměnu. Často připomínali jen těla bez duše, která absolutně rezignovala na svá práva.“
 

 

 

Zatímco v severovýchodní Evropě hrál řád německých rytířů v otázce christianizace velkou úlohu, v jihovýchodní Evropě tomu tak zdaleka nebylo. Ve druhé a třetím čtvrtletí 13. století začala Evropa čelit obrovské hrozbě mongolské invaze. Jejich vpády na západ byly děsivým zážitkem pro ty, kdo jim stál v cestě. Nebrali žádný ohled na civilní obyvatele, kteří strašně trpěli. Jejich města byla zničena, dobytek odveden, muži zavražděny, stejně jako ženy, které byly ještě znásilněny. V roce 1240 zaútočili i na Kyjev, který zničili, aby se poté vydali směrem na Polsko a Maďarsko. Ačkoliv se může zdát, že němečtí rytíři se plně angažovali v tomto boji i z toho důvodu, že v roce 1260 uzavřeli spojenectví s Alexandrem Něvským, měli tak obrovské problémy s kázní a následnými povstáními svých poddaných, že z tažení proti Mongolům nic nebylo, protože ve svých řadách měli problémů dost.

Pokračování příště…

http://www.about.com/

 

zobrazeno: 6247x, komentářů: 2, autor: viky, vytvořeno: 25.1.2010 16:56

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na detektory-tesoro.cz uživatelský účet, zaregistrujte se. Registrace je bezplatná a k ničemu vás nezavazuje.

PřezdívkaHeslo
Registrace

Hledat na tomto webu

Detektor na splátky

Detektor na splátky s nulovým navýšením

Nejčtenější články

Nejčtenější vůbec

Partnerské weby

LovecPokladu.cz - detektory kovů Detektory kovů C.Scope Detektory kovů Mlejnský

Nejživější ve fóru

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdar mrcasnici poridil jsem si starsiho tejona nemate nekdo naky detajlni navod nastaveni?... » ukázat

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdravim hledaci mate tady jeste nekdo to nastaveni na tejona?? Jsem si ho nove poridil sta... » ukázat

V Tesoro Vaquero - hloubka:
jozka250: zdravim uz ste nekdo mel na vaqueru tuhle sondu jaky to bylo a co znamena Technologie DD B... » ukázat

> Vstup do fóra
online counter