Řád německých rytířů

(Brüder und Schwestern von Deutschen Haus St. Mariens in Jerusalem)

Ilustrační_foto

Řád německých rytířů byl jedním ze tří hlavních vojenských a rytířských seskupení tohoto druhu, který vznikl a následně se vyvíjel během dvanáctého a třináctého století. Do onoho pověstného silného trojlístku největší křesťanských rytířských řádu ještě patřili templáři a johanité. Němečtí rytíři jsou však nejmladší odnoží, protože byli založeni při obléhání Akkonu křižáckým vojskem roku 1190. Pokud bychom však začali pátrat po jeho kořenech, dostali bychom se až k existenci jistého špitálního bratrstva při německém hospicu Panny Marie v Jeruzalémě.

 

Ilustrační_foto

Základní údaje

Heraldika: černý kříž na stříbrném poli (tvar černého kříže často měněn)

Heslo řádu: Heilen und helfen (Léčit a pomáhat)

Současné sídlo: Vídeň

Úřední jazyk: němčina

Současný velmistr:  Bruno Platter

 

Ilustrační_foto

 

Počátky řádu německých rytířů

Podle tradice, na začátku dvanáctého století postavil jistý německý bohatý pár nemocnici v Jeruzalémě na vlastní náklady, kde by se mohli léčit chudí a nemocní poutníci mluvící německy. Nemocnice a kaple byly zasvěceny panně Marii.  Po dobytí Jeruzaléma Saladinem v roce 1187 se museli špitálníci evakuovat a takřka se rozpadli.

Ilustrační_foto

Impulsem k znovuobnovení byla špatná situace pod Akkonem, kde křižácké vojsko postihla epidemie a díky financím, jež dali měšťané z Brém a Lübecku, zřídili špitálníci stanový novou „nemocnici“ pod stanem. Vévoda Fridrich Švábský umístil svého kaplana Conrada, aby se o špitál staral. Když se Akkon dostaldo křesťanských rukou, začal v městě fungovat hospic, který jeho správci přeměnili roku 1197 v rytířský řád s pracující se asketickým templářským statusem. Existenci řádu potvrdil papež Inocenc III. v roce 1199.

Ilustrační_foto

 

Vnitřní systém

Během prvních dvaceti let existence si řád vybudoval institucionální strukturu a také se stačil stabilizovat. Z německých rytířů si vzali příklad i templáři a johanité, kteří si také vytvořili systém provincií, na rozdíl od klášterních řádů složených z nezávislých opatství. Řád německých rytířů měl hierarchický systém velení: Komtur, Landkomtur, Landmeister, Hochmeister, Grosskomtur, Ordensmarschall, Trapier, Spitter, Tressler…

Ilustrační_foto

 

Počátek 13. století a velmistr Hermann von Salza

Od samého začátku rostla velikost majetku a bohatství řádu neuvěřitelně rychle. Zasloužil se o to především velmistr Hermann von Salza (1209 – 1239) a to i díky tomu, že byl důvěrníkem císaře Fredericka, ale i papeže. Salza přenesl těžiště řádu z Palestiny nejprve na Kypr, následně do Řecka a nakonec do Pruska v severní Evropě, kam ho pozval piastovský kníže Konrád, aby mu pomohli němečtí rytíři zasáhnout v boji proti drancujícím pruským kmenům….

Ilustrační_foto

Gabriela V. Šarochová: ČESKÉ ZEMĚ V EVROPSKÝCH DĚJINÁCH
http://historymedren.about.com/
http://cs.wikipedia.org/
http://www.skaldenland.net/

 

zobrazeno: 8837x, komentářů: 4, autor: viky, vytvořeno: 3.1.2010 23:59

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na detektory-tesoro.cz uživatelský účet, zaregistrujte se. Registrace je bezplatná a k ničemu vás nezavazuje.

PřezdívkaHeslo
Registrace

Hledat na tomto webu

Detektor na splátky

Detektor na splátky s nulovým navýšením

Nejčtenější články

Nejčtenější vůbec

Partnerské weby

LovecPokladu.cz - detektory kovů Detektory kovů C.Scope Detektory kovů Mlejnský

Nejživější ve fóru

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdar mrcasnici poridil jsem si starsiho tejona nemate nekdo naky detajlni navod nastaveni?... » ukázat

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdravim hledaci mate tady jeste nekdo to nastaveni na tejona?? Jsem si ho nove poridil sta... » ukázat

V Tesoro Vaquero - hloubka:
jozka250: zdravim uz ste nekdo mel na vaqueru tuhle sondu jaky to bylo a co znamena Technologie DD B... » ukázat

> Vstup do fóra
online counter