PURPUROVÉ SRDCE

Ilustrační_foto

Purpurové srdce je vyznamenání udělované vojákům Spojených států amerických. Odměňuje se ve jménu prezidenta a to ty, jež utrpěli zranění nebo zemřeli v důsledku činu jakýchkoliv nepřátelských ozbrojených sil nebo jako následek teroristického útoku či vojenské operace během služby v mírových sborech. Dokonce existuje síň purpurového srdce v New Windsor (New York), která připomíná příběhy vyznamenaných vojáků….

 

 

Originální purpurové srdce - vyznamenání za vojenské zásluhy, bylo ustanoveno Georgem Washingtonem jako vrchním velitelem ozbrojených v Newburghu (velitelství New York) 7. srpna 1782 společně s touto frází: „Nechť je známo že ten, kdo nosí vojenské vyznamenání purpurové srdce, prolil svou krev v obraně své rodné země a nechť je navždy uctíván svými krajany.“

Ilustrační_foto

 

Ilustrační_foto

Před zavedením vyznamenání Meritovy legie a Bronzové hvězdy byly Purpurová srdce udělována za chvályhodnou službu. Design schválilo pro armádu Ministerstvo války 22. února 1932 a pro členy námořních jednotek (Marine Corps) a námořní flotily (U. S. Navy) Ministerstvo námořnictví
21. ledna 1943. Medaili ve tvaru srdce, která je jedna z nejkrásnějších vyznamenání USA, navrhla Elizabeth Will a první model vyrobil John R. Sinnock. 

Purpurové srdce podstoupilo, co se týče kritérií k udělení, hned několik změn. Nejprve se výlučně jednalo o vyznamenání určené pro armádu a personál leteckého armádního sboru, nemohlo však být uděleno in memoriam. Až po událostech v Pearl Hearboru roku 1942 vydal tehdejší americký prezident nové nařízení, které povolovalo ocenit i námořníky, pěchotu a personál pobřežní stráže. V tomto roce také bylo poprvé uděleno vojákovi, jenž padl 7. prosince 1941.  Oceňovat civilisti pracující pro ozbrojené síly navrhl až kongres v roce 1997.

Vzhled: Medaile má tvar srdce a je vyrobena z kovu zlaté barvy. Vnitřní srdce na lícové straně je fialová plastika (smalt). Na purpurovém srdci najdeme obraz Georga Washingtona, taktéž žlutý. Nad Washingtonem se nachází i jeho erb- bílý smaltový štít s dvěma horizontálními červenými pásky a nad nimi tři hvězdy s větvičky se zelenými lístky na každé straně štítu. Rub medaile je výhradně ze žlutého kovu. Ve vnitř vnitřního srdce a pod štítem je třířádkový nápis- „For Military Merit" (za vojenskou zásluhu), pod ním je pak vyobrazeno jméno vyznamenaného. Stužka má tmavě fialovou barvu a úzkými bílými pruh po stranách.

Síň národního purpurového srdce pro vyznamenané

Ilustrační_foto

V rámci udělování Purpurové srdce vznikla i síň pro vyznamenané, kde se návštěvník může dozvědět dovědět více o jeho nositelích.  Lidé zapojení do tohoto projektu totiž věří, že každý z těchto příběhů je cenný a historicky významný. Zobrazují totiž často vzpomínky, které jsou velmi důležité jak pro vyznamenaného tak i pro jeho blízké.  Také nám ukazují jedinečný pohled na určitou událost nebo časový interval, který je významný pro americký národ.

Tento projekt má také své internetové stránky http://thepurpleheart.com/, na kterých můžete vyhledat jméno vyznamenaného nebo dokonce audio rozhovory.

 

Ilustrační_foto

Počet vyznamenaných

  • Druhá světová válka: 964,409
  • Korea: 136,936
  • Vietnam: 200,676
  • Perský záliv: 590 
  •  Afghánistán: 2,743 (do 8/21/2008)
  • Irák: 33,923 (do 8/21/2008)

 

Významní nositelé

Charles Bronson , herec

Kurt Vonnegut, Jr.., spisovatel

Audie Murphy , herec

John Kerry , Massachusetts senátor a 2004 demokratický kandidát prezidenta USA

John McCain , Arizona senátor a 2008 republikánský kandidát na prezidenta USA

John F. Kennedy , 35th Prezident Spojených států

 

Největší počet Purpurových srdci získali

Richard J. Buck - Čtyři purpurová srdce v Korejské válce a čtyři ve Vietnamské válce

Robert T. Frederick - Osm purpurových srdcí v II. světové válce

Robert L. Howard - Osm purpurových srdcí ve Vietnamské válce

William L. Russell - Osm purpurových srdcí ve II. světové válce

William Waugh - Osm purpurových srdcí ve Vietnamské válce

 

www.thepurpleheart.com/

http://thepurpleheart.com/

www.techvalley.org

http://wiki.hviezdnabrana.sk/

http://en.wikipedia.org/

 

zobrazeno: 10992x, komentářů: 2, autor: viky, vytvořeno: 30.6.2009 14:25

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na detektory-tesoro.cz uživatelský účet, zaregistrujte se. Registrace je bezplatná a k ničemu vás nezavazuje.

PřezdívkaHeslo
Registrace

Hledat na tomto webu

Detektor na splátky

Detektor na splátky s nulovým navýšením

Nejčtenější články

Nejčtenější vůbec

Partnerské weby

LovecPokladu.cz - detektory kovů Detektory kovů C.Scope Detektory kovů Mlejnský

Nejživější ve fóru

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdar mrcasnici poridil jsem si starsiho tejona nemate nekdo naky detajlni navod nastaveni?... » ukázat

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdravim hledaci mate tady jeste nekdo to nastaveni na tejona?? Jsem si ho nove poridil sta... » ukázat

V Tesoro Vaquero - hloubka:
jozka250: zdravim uz ste nekdo mel na vaqueru tuhle sondu jaky to bylo a co znamena Technologie DD B... » ukázat

> Vstup do fóra
online counter