Poprava jednapadesáti vikingských mladíků

1

Archeologové později uvedli, že se jedná o brutálně zavražděné vikingské „mladíky“, kteří žili v období mezi léty 910 až 1030 AD. Pravděpodobně se zúčastnili jedné z bitev na území Velké Británie, která pro ně bohužel skončila prohrou. Že se jedná o těla patřící Vikingům, zjistili vědci díky analýze zubů. Ta vznikla na základě letitého sbírání vzorků na území Skandinávie. Jedná se o novou studii, jejímž autorem je Jane Evans z NERC, který se zaměřil na tzv. izotopy. Srovnává izotopy kyslíku z pitné vody, které se „usazují“ mezi zuby, když člověk pije. Evans zjistil, že izotopové poměry se liší podle klimatu, proto provedenou analýzou mohl potvrdit, že pozůstatky patří opravdu lidem, kteří pobývali na území Skandinávie. Pro média později uvedl:

2„Fascinující na tomto zjištění je, že Vikingové byli známí především kvůli jejich drancování a násilnickým sklonům, ale tady máme důkaz, že ani Anglosasové nebyli zřejmě v tomto ohledu jiní.“
Toto prohlášení pronesl, když byly zjištěny další poznatky. Na většině těl jsou totiž patrné hluboké zářezy v oblasti lebky, krku a čelisti. To naznačuje, že se jednalo o zajatce z války, jejichž hlavy byly brutálně useknuty. Vikingové však pravděpodobně kladli odpor, protože některé oběti mají proseknuté prsty, jakoby se bránili katovu ostří. Popravě se však nevyhnuly a useknuté hlavy byly naházeny do jedné jámy. Zajímavé také je, že těla na sobě neměla žádné oblečení, protože na kostrách nebyly nalezeny žádné stopy po textiliích. V hrobě se nenacházely ani žádné zbraně nebo jiné předměty, které by archeologům pomohly k identifikaci. Z koster je však patrné, že se jednalo o zdravé a velmi silné muže- klasický typ bojovníka. Některé lebky byly také pravděpodobně vystaveny na kůlech, protože počet koster je větší než počet lebek.

 

Dalším důkazem, že se opravdu jedná o Vikingské bojovníky je podle vědců i místo, kde byli pohřbeni. Hrob se nachází na kopci ve Weymouthu – velké přístavní město v Dorsetu (Velká Británie). V blízkosti kopce se navíc nachází velmi stará antická cesta. Tento typ pohřbívání je typický pro bojovníky narozené na britských ostrovech v období středověku. Vikingové většinou své nepřátele jednoduše nechávali ležet tam, kde je zabili. Také Kim Siddorn  (autor knihy o vikingských zbraních) ještě před tím, než byly zveřejněny výsledky analýzy, správně odhadl, že se jedná o mrtvé Vikingy. Přesně uvedl: „ Vikingové připluli na lodích do přístavu a vydali se směrem do vnitrozemí. Narazili však na dobře organizovanou vojenskou jednotku Anglosaských vojáků a byli zřejmě nuceni vzdát se. Je však velmi těžké rozeznat, kdo vlastně koho zabil, protože jak vikingští, tak i anglosaští vojáci používali podobné zbraně – oštěpy, meče, sekerky,…“

3

 

zobrazeno: 5277x, komentářů: 2, autor: viky, vytvořeno: 3.4.2010 11:01

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na detektory-tesoro.cz uživatelský účet, zaregistrujte se. Registrace je bezplatná a k ničemu vás nezavazuje.

PřezdívkaHeslo
Registrace

Hledat na tomto webu

Detektor na splátky

Detektor na splátky s nulovým navýšením

Nejčtenější články

Nejčtenější vůbec

Partnerské weby

LovecPokladu.cz - detektory kovů Detektory kovů C.Scope Detektory kovů Mlejnský

Nejživější ve fóru

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdar mrcasnici poridil jsem si starsiho tejona nemate nekdo naky detajlni navod nastaveni?... » ukázat

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdravim hledaci mate tady jeste nekdo to nastaveni na tejona?? Jsem si ho nove poridil sta... » ukázat

V Tesoro Vaquero - hloubka:
jozka250: zdravim uz ste nekdo mel na vaqueru tuhle sondu jaky to bylo a co znamena Technologie DD B... » ukázat

> Vstup do fóra
online counter