POKLADY V MAPÁCH

X označovalo bod na mapě pravděpodobně dávno před tím, než byl vůbec vynalezen detektor kovu. Ovšem ti, kteří s chutí čtou knihy o Jean Lafitte nebo Black Beardovi (oba piráti) často doufají, že se pod zmíněným bodem na mapě nachází jejich vysněný poklad. Abyste však mohli vůbec určit místo nálezu potřebujete správnou mapu a to je vlastně jedna z věcí, která spojuje snad všechny příběhy o ztracených či ukrytých pokladech.

Mapy nás v podstatě doprovází už mnoho staletí a to v různých formách. Na počátku se jednalo o kresby na zdech jeskyně, potom následoval: dřevo, jíl, papyrus, pergamen a v neposlední řadě i papír. Velkou měrou se na jejich specializaci podíleli především námořníci, kteří vyvinuli oceánografické a pobřežní grafy.

Samozřejmě, že také musely být aktualizovány. Například v Americe docházelo k postupnému obydlování Evropany, a taky docházelo k tzv. parcelování (rozdělení) na určité územní celky. Byly ustanoveny kolonie a jejich hranice. Později docházelo k vytváření států.  Budovaly se vesnice, města a velmi významná železnice. Pokaždé, když se celé území významně změnilo, došlo k zhotovení nové mapy.

Ilustrační_foto

To však neznamená, že by snad „staré“ mapy patřily do koše, ba naopak se můžou stát nástrojem pro lovce pokladů nebo památek. Zkuste si porovnat co nejuktálnější mapu určitého území a nějakou starší mapu tohoto místa. Všimněte si, že se určité věci změnily. Můžou tam chybět cesty, ale samozřejmě i přibývat, to samé může platit i u vesnic nebo měst. Stává se tak v důsledku vývoje.

Když už jsme se zmínili o Americe, tak si ji ještě jednou „vypůjčíme“. Stejně jako na řadě dalších částí země i tady s rostoucí ekonomikou se zároveň budovala města, která převzala zemědělskou půdu a lesy. Pokud se podíváte na nějakou starou mapu města, tento pokrok tam uvidíte. Specificky označené pak na nich bývají: požární stanice, pošty, školy a přístavy. Řeky, které jsou v dnešní době spíše využité pro průmysl, byly dříve lemovány domy a staré mapy můžou odhalit, kde přesně stály.

Tim Lyautey (zanícený hledač) srovnával například mapu Rochesteru. Vzal si dnešní mapu a na porovnání její starší sestru z roku 1900. První si všiml, že rozloha se takřka nezměnila a přitom prošla velkým ekonomickým růstem. Nejvíce zajímavý mu však přišel lesík, kde měla v minulosti stát škola. Tu také na starší mapě našel. Byl také schopen lokalizovat zbytky základů. Potom už zbývalo vzít jen své Tesoro Conquistador µMax a na místo se vydat. Podařilo se mu najít medaili, indickou minci a malý stříbrný křížek.

Další věcí, na kterou se soustředil, bylo budování železničních tratí. Často totiž musela vesnice lehnout popelem nebo musely být zbořeny aspoň nějaké části. Podařilo se mu najít i několik dřevorubeckých táborů, protože některé tratě vedly i přes lesy a tak to někdy i ony musely být zrušeny.

Kde mapy hledat?

Najít staré mapy není tak obtížné. Existuje několik serverů, kde si je můžete zdarma prohlédnout:

http://oldmaps.geolab.cz/ - Prezentace starých mapových děl z území Čech, Moravy a Slezska

www.staremapy.cz - Tyto webové stránky se snaží prezentovat veřejnosti příjemnou formou kolekci starých map s územím ČR. Zároveň se snaží být základním zdrojem a rozcestníkem pro zájemce o historickou kartografii v České Republice.

http://www.oahshb.cz/staremapy/ - Staré mapy Českých zemí

http://www.geology.cz/extranet/sluzby/vydavatelstvi/mapy/gm500/stare-mapy -    

 Staré geologické mapy českých zemí

www.TheEuropeanLibrary.org – Katalogizované mapy ve sbírkách evropských národních knihoven

  

Ilustrační_foto

 

zobrazeno: 20767x, komentářů: 1, autor: Viky, vytvořeno: 20.4.2009 21:59

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na detektory-tesoro.cz uživatelský účet, zaregistrujte se. Registrace je bezplatná a k ničemu vás nezavazuje.

PřezdívkaHeslo
Registrace

Hledat na tomto webu

Detektor na splátky

Detektor na splátky s nulovým navýšením

Nejčtenější články

Nejčtenější vůbec

Partnerské weby

LovecPokladu.cz - detektory kovů Detektory kovů C.Scope Detektory kovů Mlejnský

Nejživější ve fóru

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdar mrcasnici poridil jsem si starsiho tejona nemate nekdo naky detajlni navod nastaveni?... » ukázat

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdravim hledaci mate tady jeste nekdo to nastaveni na tejona?? Jsem si ho nove poridil sta... » ukázat

V Tesoro Vaquero - hloubka:
jozka250: zdravim uz ste nekdo mel na vaqueru tuhle sondu jaky to bylo a co znamena Technologie DD B... » ukázat

> Vstup do fóra
online counter