Odyssey - společnost na hledání podmořských pokladů - část 1 Černá labuť

Společnost Odyssey je asi největší "firmou" na hledání pokladů ve světě. Jejich nálezy a projekty vždy přitahují velkou mediální pozornost. Jelikož má společnost nepopiratelné výsledky, asi k tomu je i objektivní důvod. Společnost pak sama o sobě tvrdí asi toto:

O společnosti Odyssey


Odyssey se zabývá hloubkovým průzkumem vraků na dně moří a oceánů. Využívá inovativních metod a technologií. Svoje rozsáhlá pátrání provádí po celém světě. Odyssey do dnešního dne objevila několik velice zajímavých vraků, jako byla SS Republika v roce 2003 s nálezem více než 50.000 mincí a 14.000 artefaktů z lokality téměř 1700 ft hluboko. V květnu 2007 oznámila Odyssea nález pokladu s více než 500.000 stříbrných a zlatých mincí o hmotnosti 17 tun. V únoru 2009 přišel objev slavné HMS Victory. Odyssey má v současnosti rozpracovánu řadu dalších projektů v různém stádiu vývoje. 

Některé projekty společnosti jste mohly vidět na kanálu Discovery v sérii s názvem "Treasure Quest".

Černá labuť

V květnu 2007 Odyssey oznámila objev "Černé labuťě", lodi kolonialního období z utajeného místa v Atlanském oceánu. Na místě bylo nalezeno 500 000 stříbrných mincí o váze 17 tun a také stovky mincí zlatých. Součástí nálezu je také řada dalších artefaktů. Jedná se pravděpodobně o největší nález mincí z jednoho místa v historii. jak už to tak bývá, úspěch má hned spoustu bratříčků, a tak se objevily úvahy, že se poklad našel ve výsostných vodách Španělska. I když ze strany Španělska to bylo spíše přání, nic to nezměnilo na tom, že na společnost podalo u soudů v USA žaloby na určení majitele pokladu. Šance uspět je pro Španěle nulová,  USA narozdíl od Španělské království plně respektují námořní smlouvu posvěcenou OSN, která výslovně mluví o 100% právu nálezce v případě nalezení a "obnovení" předmětů z vraku v mezinárodních vodách.
Španěle trvají na tom, že všechny ztracené španělské poklady jsou stále majetkem koruny.

černa labuť

Myslím že i současné vyjádření společnosti stojí za to:

Společnost Odyssey dokončila rozsáhlý archeologický průzkum lokality na které se nachází "Černá labuť" , včetně nafocení  14,000 digitálních snímků, které byly použity k vytvoření panoramatického obrazu lokality. Všechny vyzvednuté artefakty byly od začátku pod dohledem kvalifikováných archeologů a byly vytvořeny standartní archeologické protokoly. Všechny předměty byly vyzvednuty pomocí robotických automatů.

Mince a artefakty byly převezeny do Spojených států s platnou vývozní licenci a dle platných zákonů USA. Odyssey tak celý nalezený poklad převedla pod jurisdikci amerického Federálního soudu. Tento postup umožňuje jakékoli oprávněné žadatele, aby vznesly na majetek nárok.

V návaznosti na oznámení objevu "Černé labuťě", Španělské království tvrdí, že poklad byl vyzvednut z lodi jeho královského veličenstva Španělského panovníka ve výsostných vodách Španělska. Proto ho Španělsko považuje za svůj majetek. Nicméně, Odyssey jasně sdělila, že vyzvednutí bylo provedeno v souladu se Zákonem o záchraně a mezinárodním námořním právem, mimo teritoriální vody Španělska.

Mince jsou od té doby umístěny na bezpečném a veřejnosti neznámem místě, kde probíhá jejich konzervace a dokumentace. Vše pod dohledem nejzkušenějších restaurátorů mincí.

"Černá labuť" se nachází ve vodách, kde se v kolonialním období potopil značný počet lodí. Neexistuje žádný zjevný trup vraku, nebo jiné dostatečné důkazy, které by jednoznačně identifikovaly plavidlo z něhož poklad pochází. Jedna hypotéza dokonce tvrdí, že poklad nalezený v Černé labuti může být spojený s nákladem který vezla španělská loď  Nuestra Señora de las Mercedes určena k dopravě pošty, soukromých osob a zásilek obchodního zboží. Ta se potopila v roce 1804.

O poklad se nyní také začalo zajímat Peru, kde žije značný počet potomků lidí, které převážela Nuestra Señora de las Mercedes. I oni by měli zájem nalezené mince získat. Společnost Odyssey je s těmito lidmi v kontaktu, není ale jistě zda a jaké předměty mohou z této lodi pocházet.

Závěr

Hledání velkých pokladů není žádná legrace. Myslím, že nalezením vraku vše teprve začíná. I když se mnohdy jedná o velké finanční částky, obvykle ani nepokryjí náklady společnosti na jejich vyzvednutí. Všechny tyto firmy tak z jisté části žijí z televizních práv a podobných přidružených obchodních aktivit.

černa labuť

3

4

 


 

Příště příběh SS Republika

5

 

 

 

 

 

zobrazeno: 6025x, komentářů: 2, autor: Elmara, vytvořeno: 7.2.2010 18:58

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na detektory-tesoro.cz uživatelský účet, zaregistrujte se. Registrace je bezplatná a k ničemu vás nezavazuje.

PřezdívkaHeslo
Registrace

Hledat na tomto webu

Detektor na splátky

Detektor na splátky s nulovým navýšením

Nejčtenější články

Nejčtenější vůbec

Partnerské weby

LovecPokladu.cz - detektory kovů Detektory kovů C.Scope Detektory kovů Mlejnský

Nejživější ve fóru

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdar mrcasnici poridil jsem si starsiho tejona nemate nekdo naky detajlni navod nastaveni?... » ukázat

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdravim hledaci mate tady jeste nekdo to nastaveni na tejona?? Jsem si ho nove poridil sta... » ukázat

V Tesoro Vaquero - hloubka:
jozka250: zdravim uz ste nekdo mel na vaqueru tuhle sondu jaky to bylo a co znamena Technologie DD B... » ukázat

> Vstup do fóra
online counter