O HLEDÁNÍ ZLATA

Ilustrační_foto

Zlato je jedinečný kov. Odjakživa lidi fascinoval. Vzpomeňme na zlatou horečku, která se stala symbolem šílenství. Lidé byli ochotni riskovat i svůj vlastní život, aby našli aspoň zrnko zlata.

Hledání s detektorem kovu je jednou z možností, jak se na lov zlata vydat. Ovšem najít ho v ryzím stavu pořád zůstává spíše malým zázrakem. Zlato můžeme samozřejmě i rýžovat, ale protože jsou v současné době rýžovatelná ložiska zlata vyčerpána, tak s touto metodou také moc nepochodíme.

Stále je to však fascinující, pokud si představíme, že zlato nejde zničit a přeci nějaká ta hrudka musí v zemi ještě ležet. Na zaplnění kufru menšího auta, by to určitě stačilo. Vezmeme-li v úvahu, co už všechno bylo z tohoto drahého kovu vyrobeno, ať už šperky, mince nebo zuby. A co potom ta zásoba zlata v For Knox, to je opravdová nádhera, která také musela z něčeho vzniknout.

Rusty Henry, obchodník s detektory Tesoro, vyprávěl, že v roce 1980 byl pro to, aby nalezl zlato schopen udělat cokoliv. Věděl totiž, že má 10% šanci na úspěch a může zbohatnout. Odjel tedy se svou rodinou do Austrálie. Tam ovšem k němu nebyli lidé moc shovívavý a nechtěli mu vůbec prozradit, kde by se mohla snad nějaká ložiska nacházet, resp. o zlatě se nechtěli bavit vůbec. Proto se pustil do bádání sám. Zjišťoval, kde se v minulosti našly ložiska. Stával se tak stále větší konkurencí a to i proto, že měl na tu dobu nejlepší vybavení a velmi dobrý detektor na hledání zlata. Sám ale potvrzuje, že jen detektor nestačí, člověk musí najít správné místo, kde hledat a důkladně ho projít.

Aby ještě více znásobil možnost úspěchu, dal se dokonce do studia hornických záznamů v Sydney a Melbourne. Skenoval všechny dokumenty, kde se objevilo slovo „Nugget“. Pak si vybral jen ty oblasti, kde se v minulosti nalezlo to nejčistější zlato (cca 95%).

Ilustrační_foto

Například zlaté valounky nalezené v Queenslandu obsahovaly jen 60% zlata a zbytek hmotnosti tvořila měď se stříbrem. Tyto „nečistoty“ mu daly nehezký tvar a tak i klesla jeho cena. Na druhou stranu všechny kusy, které nalezl ve Viktorii, byly krásné a to znamenalo, že mohou mít až dvojnásobně vyšší cenu, než ty z Queenslandu. Pokud má dokonce vhodný tvar, pěknou barvu a vhodnou velikost (ve tvaru přívěsku), cena se mohla až ztrojnásobit.  Kvalita tu totiž zpravidla převyšuje kvantitu.

Ve zmiňované Viktorii se nachází město Avoca (cca 120 mil severozápadně od Melbourne) a jižně od něj se nachází Lamplough Lead. Každá nalezená sada zlatých valounků, zde dostala své jméno. Zlato se tu totiž vyskytovalo v máslově žluté barvě (asi 23 kt) a každý nalezený kus byl krásný. Proto se Rusty Henry v této oblasti rozhodl zůstat a hledat.

Jednoho dne se na něho usmálo štěstí. Teploměr stále navyšoval své skóre a horko mu bylo jako tenistům na Australian open. Pot mu kapal na sluchátka a na zádech se mu slunilo na padesát much. Najednou však jeho detektor začal vydávat očekávaný signál. Našel zlato. Krásný plochý kus ve tvaru koňské hlavy a hned začal přemýšlet nad jeho cenou, myslel si na 500 až 2000 dolarů.

Ilustrační_foto

Když totiž naleznete kousek zlata, jehož tvar se podobá ptákovi nebo jinému zvířeti, tak se mu říká „obrazový“. Jeho hodnota je samozřejmě vyšší. Rusty Henrymu se podařilo najít i kus zlata, který svým vzhledem připomínal orla, který se v letech 1921 – 1935 razil na stříbrné dolarové mince. Po důkladném prozkoumání bylo zjištěno, že nečistoty tvoří na Rustyho nálezu 10%. Měl velké nutkání si ho nechat, aby se na něho mohl podívat a těšit se z něj, kdy bude chtít, ale zároveň věděl, že z kusu zlata se nenají. Takže ho nakonec prodal.
Zároveň si však posteskne nad tím, že existují lidé, kteří hrudku zlata najdou, ale nedokážou ji identifikovat, a tak ji zahodí. Také se domnívá, že hodně zlata se nachází v dolech na Aljašse, ale i v Austrálii. Bohužel tady mu detektor není nic platný.

Jak identifikovat zlato?

Rusty Henry radí, že pokud chcete identifikovat, zda se jedná opravdu o zlato, dívejte se na něj pod stálým světlem. V tomto případě se nesmí měnit barva, ať už jej obrátíte na jakoukoliv stranu. Pokud vás tato metoda nepřesvědčila, položte ho na kovovou destičku a uhoďte do něj kladivem. Pravý kus zlata se neroztříští, protože zlato je kujné. Velmi známou metodou je i ověřování za pomoci kyseliny dusičné. Pokud nezmění po kápnutí na zkoušenou hrudku barvu, mělo by se jednat o zlato.

 

zobrazeno: 19171x, komentářů: 1, autor: Viky, vytvořeno: 13.4.2009 11:27

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na detektory-tesoro.cz uživatelský účet, zaregistrujte se. Registrace je bezplatná a k ničemu vás nezavazuje.

PřezdívkaHeslo
Registrace

Hledat na tomto webu

Detektor na splátky

Detektor na splátky s nulovým navýšením

Nejčtenější články

Nejčtenější vůbec

Partnerské weby

LovecPokladu.cz - detektory kovů Detektory kovů C.Scope Detektory kovů Mlejnský

Nejživější ve fóru

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdar mrcasnici poridil jsem si starsiho tejona nemate nekdo naky detajlni navod nastaveni?... » ukázat

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdravim hledaci mate tady jeste nekdo to nastaveni na tejona?? Jsem si ho nove poridil sta... » ukázat

V Tesoro Vaquero - hloubka:
jozka250: zdravim uz ste nekdo mel na vaqueru tuhle sondu jaky to bylo a co znamena Technologie DD B... » ukázat

> Vstup do fóra
online counter