NĚMECKÝ KŘÍŽ (DAS DEUTSCHE KREUZ)

Ačkoliv bylo během II. světové války zavedeno velké množství různorodých vyznamenání, Hitler stále cítil, že existuje mezera mezi Železným křížem první třídy a Rytířským křížem Železného kříže. Proto bylo 28. září 1941 zavedeno nové vyznamenání – Německý kříž. Stalo se tak v době, kdy Třetí říše zažívala svůj vrchol slávy, i když trhliny v obrněných jednotkách předznamenávali malé šance na dobytí Moskvy.

 

Ilustrační_foto

Ilustrační_foto

Autorem vizuálního návrhu se stal profesor Klein z Mnichova. Vytvořil NK ve zlatě (statečnost tváří v tvář nepříteli na frontě) a ve stříbře (za zásluhy mino frontu). V tomto směru je zlatý NK úzce spjatý s Železným křížem a stříbrný NK se Záslužným křížem. Přesto však udělení NK neznamenalo odrazový můstek k zisku Rytířského kříže apod. Německý kříž bylo zcela nezávislým oceněním.

Ilustrační_foto

 

 

 

 

 

 

 

Výroba a technické informace

NK ve zlatě a stříbře je identický svým vzhledem. Liší se pouze ve vavřínovém věnci, který dole nese letopočet 1941 (zlatý NK – věnec ze zlata, stříbrný NK – věnec ze stříbra). Velikost kolísá v důsledku průběhu války – 62.5 až 63.5 mm napříč nejširších částí kříže. Uprostřed vyznamenání je umístěna černá smaltovaná svastika. Okraj je postříbřen. V některých případech má hákový kříž namodralou barvu. Hodně viditelné je to na silném světle. Svastika se nachází na stříbrném matném „kolečku“, které se může časem zakalit. Okolo něj se nachází cihlově červený smaltový okraj. Na zadní straně naleznete nýty – 4, 5, 6, 8 nebo 10.

Ilustrační_foto

 

Na uniformu se NK připevňoval pomocí špendlíkového systému. U starších typů je jehla kratší. Hlavními výrobci byli: Dechsler (Mnichov), Steinhauer & LuckSteinhauer (Lundenscheid), Zimmerman (Pforzheim) a Junker (Berlín).

Ilustrační_foto

 

Ilustrační_foto

 

 První kategorie

Jsem, můžeme zařadit NK vyrobené jako vůbec první. Honosí se totiž nejvyšší kvalitou a je jich velmi málo. Od ostatních je můžeme rozeznat podle počtu nýtů na reversu – 8 nebo 10.  Typy s deseti nýty jsou vůbec nejvzácnější.

 

 

 

Ilustrační_foto

 

 Druhá kategorie

NK spadající do této kategorie se začaly vyrábět od poloviny roku 1942. Počet nýtu – 4, 5 nebo 6. Listy na vavřínovém věnci vypadají více rozevlátě.

 

 

 

Ilustrační_foto

 

 Třetí kategorie

Jedná se o nejvíce četnou skupinu NK. Vyráběly se od roku 1943 až do konce války. Vypadají standardně a od dvou předchozích kategorií se hodně liší. Vavřínové listy mají zaoblený a hladký tvar. Také jsou lehčí. Na reversu také naleznete značku výrobce a 2 nebo 4 nýty.

 

 

 

 

Látková verze Německého kříže

Německý kříž bylo velké a těžké ocenění. Nepomohlo tomu ani pozdější odlehčení. To znamenalo omezení pro vojáky v letadlech, lodích nebo v tanku. Navíc mohlo dojít k poškození hran. Proto byla 5. června 1942 zavedena nová látková verze. Od začátku se těšila velké oblibě. Tato verze se vyráběla jen ve zlatě a nikoliv ve stříbře. Dne 25. 10. 1944 vyšel příkaz zhotovit s každým kovovým provedením i látkové. To se nemohlo ovšem splnit z důvodu nedostatku materiálu. Látkový podklad měl různé formy:

 

Ilustrační_foto

 

Pozemní vojsko a Waffen-SS – polní šeď

 

 

 

 

Ilustrační_foto

 

 

 

 Tankové jednotky – černá

 

 

 

 Ilustrační_foto

 

 

 Kriegsmarine – tmavě modrá

 

 

 

 

 Ilustrační_foto

 

 

 Luftwaffe – šedomodrá

 

 

 

 Ilustrační_foto

 

 

 Světlá letní uniforma – bílá

 

 

 

 

Ilustrační_foto

 

Zlatý Německý kříž s diamanty

V roce 1942 nařídil Hitler speciální verzi zadání, a sice Německý kříž s diamanty. Toto ocenění je téměř totožné se zlatým Německým křížem. Prvních dvacet kusů pak vyrobil klenotník Rath z Mnichova. Blilianty byl osázen pouze vavřínový věnec. Toto vyznamenání nebylo nikomu uděleno a tak všech dvacet exemplářů zůstalo v opatrování šéfa Oddělení pro vyznamenání, státního podsekretáře Dr. Heinricha Doehleho. Během osvobozovací kampaně je ukořistili Američané na zámku v Kleßheimu. Tři z těchto vyznamenání se dodnes nacházejí v muzeu West Point v New Yorku.

 

Ilustrační_foto

 

Německý kříž – 1957

 

V roce 1957 došlo v Německu k dovýrobě odnacizované formy.

 

 

 

 

ČLÁNEK JE URČEN POUZE K BADATELSKÝM ÚČELŮM A NIKOLIV K PROPAGACI NACISMU ČI JINÉ PODOBNÉ IDEOLOGIE!!!

 

www.angelfire.com

www.germancross.com

www.wehrmacht-awards.com

www.warcross.cz

 

zobrazeno: 8167x, komentářů: 1, autor: Viky, vytvořeno: 3.6.2009 17:36

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na detektory-tesoro.cz uživatelský účet, zaregistrujte se. Registrace je bezplatná a k ničemu vás nezavazuje.

PřezdívkaHeslo
Registrace

Hledat na tomto webu

Detektor na splátky

Detektor na splátky s nulovým navýšením

Nejčtenější články

Nejčtenější vůbec

Partnerské weby

LovecPokladu.cz - detektory kovů Detektory kovů C.Scope Detektory kovů Mlejnský

Nejživější ve fóru

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdar mrcasnici poridil jsem si starsiho tejona nemate nekdo naky detajlni navod nastaveni?... » ukázat

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdravim hledaci mate tady jeste nekdo to nastaveni na tejona?? Jsem si ho nove poridil sta... » ukázat

V Tesoro Vaquero - hloubka:
jozka250: zdravim uz ste nekdo mel na vaqueru tuhle sondu jaky to bylo a co znamena Technologie DD B... » ukázat

> Vstup do fóra
online counter