Největší římský poklad nalezený detektorem kovů

Hoxonský depot: největší římský poklad v historii Británie?

Hoxonský poklad je největším svého druhu, který se kdy nalezl na území Velké Británie. Jedná se římský depot, jež pochází ze 4. století. Tři britští odborníci jej v dokumentárním cyklu „Top ten poklady Velké Británie“ umístili na první místo…
16. listopadu 1992, Eric Lawes (detektorář) narazil na své hledačské procházce na neuvěřitelný poklad. Paradoxem je, že se vlastně vydal pátrat po "kladivu". Jeden z místních zemědělců jej totiž ztratil na poli a nemohl ho najít. Narazil však na úžasný poklad a to 15.000 římských mincí a přes 200 stříbrných a zlatých artefaktů. Všechny tyto nádherné předměty byly umístěny do Britského muzea.

1
 
Nalezeny byly v tak výborném stavu, že se na nich nacházely zbytky textilií. Poklad se nacházel v dřevěné krabici, která se v důsledku půdních podmínek rozpadla. Díky analýze látky, v níž byly artefakty zabaleny, určili vědci, že je někdo ukryl v období mezi 4. až 5. stoletím, tedy v čase politických zmatků a následném rozpadu Římské říše na území Britských ostrovů.
Z 15.000 mincí je celých 565 vyrobeno z masivního zlata jedná se o tzv. solidi. Ostatní mince tzv. siliquae jsou ze stříbra a byly vyraženy mezi léty 337 až 407. Na rubu najdeme portréty patnácti římských císařů. Mezi depoty se však nacházelo i 24 drobných bronzových mincí tzv. nummi.
 
Další část nalezených artefaktů tvoří sto krásných lžiček a naběraček se zlatými rukojeťmi, na nichž jsou vyobrazena mořská božstva. Výbornou kvalitou se honosí i několik zlatých náramků. Jeden z nich má na sobě nápis UTERE FELIX DOMINA IULIANE- velké bohatství a hodně štěstí Julianě.

2

Nejznámějším artefaktem z pokladu je však stříbrná tygřice, která sloužila jako rukojeť vázy nebo amfory, jež nebyla nikdy nalezena. Jedná se o odlitek prokládaný černou slitinou.

4

Významnou položku ve výčtu nálezů tvoří i pepřenka, která nese podobu císařovny. Pravděpodobně byla dovezena z Indie do římské říše v 1. století v společně v zásilce s drahým kořením. Šaty a šperky císařovny jsou pozlaceny, V ruce svírá svitek.

3

Další artefakty pak tvoří toaletní potřeby jako párátka, předměty na čištění uší a nádobky, které nejspíše sloužily na úschovu krému.
Krásným depotem je i náhrdelník s ametystem, který má na sobě několik štěrbin, v nichž se zřejmě nacházely perly a řetízek s mincí císaře Gratiana. Všechny artefakty jsou uloženy v Britském muzeu.

5


http://www.hoxne.net/
www.britishmuseum.org
www.britannia.com

 

zobrazeno: 11039x, komentářů: 1, autor: viky, vytvořeno: 28.10.2009 23:00

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na detektory-tesoro.cz uživatelský účet, zaregistrujte se. Registrace je bezplatná a k ničemu vás nezavazuje.

PřezdívkaHeslo
Registrace

Hledat na tomto webu

Detektor na splátky

Detektor na splátky s nulovým navýšením

Nejčtenější články

Nejčtenější vůbec

Partnerské weby

LovecPokladu.cz - detektory kovů Detektory kovů C.Scope Detektory kovů Mlejnský

Nejživější ve fóru

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdar mrcasnici poridil jsem si starsiho tejona nemate nekdo naky detajlni navod nastaveni?... » ukázat

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdravim hledaci mate tady jeste nekdo to nastaveni na tejona?? Jsem si ho nove poridil sta... » ukázat

V Tesoro Vaquero - hloubka:
jozka250: zdravim uz ste nekdo mel na vaqueru tuhle sondu jaky to bylo a co znamena Technologie DD B... » ukázat

> Vstup do fóra
online counter