Největší anglosaský poklad nalezen detektorem kovu

Lovci pokladu z Anglie se podařilo najít vůbec největší množství anglosaského zlata detektorem kovu. Vědci se dokonce domnívají, že svým významem může předčit i objev významného anglosaského hrobu v Sutton Hoo z roku 1933, kde se nacházelo 1,5 kilogramu zlata…

Ilustrační_foto

Šťastným hledačem se stal Terry Herbert (55) z Burntwood a přesným místem nálezu je pole
ve Staffordshire. Na poklad narazil, když se vydal se svým čtrnáct let starým detektorem na pozemek ležící v blízkosti jeho domu.

Každý hledač sní o tom, že najde předmět ze zlata, ale objevit takové množství vzácných artefaktů je přímo neuvěřitelné. Ano, občas se mi podařilo najít minci a hned jsem se pochválil přátelům z klubu, ale co řeknou na tohle, to jsem opravdu zvědavý,“ uvedl Herbert.

Ilustrační_foto

Tato událost se stala již v červenci tohoto roku, ale na veřejnost se dostala až v září. Důvod je prostý. Vědci potřebovali čas na průzkum terénu a báli se, aby se na místo nevydala skupina hledačů z místního klubu. Odborníci pro média následně uvedli, že sbírka se skládá z 1500 předmětů (5kg zlata a 2,5kg stříbra), které mohly být součástí pokladnice jednoho z anglosaských království. Celkovou finanční hodnotu pokladu se však zřejmě nepodaří vůbec stanovit z důvodů rozsáhlosti a významnosti nálezu.

Ilustrační_foto

Leslie Websterová (bývalá ředitelka oddělení prehistorie Britského muzea) řekla: „Tento objev nás donutí změnit celkové vnímání anglosaské Anglie radikálněji, než v době kdy byl nalezen hrob v Sutton Hoo. Jedná se totiž o absolutní ekvivalent objevu Lindisfarneská evangelia (Lindisfarne Gospels) nebo nové Knihy z Kellsu (Book of Kells),

Ilustrační_foto

Naprostou většinu předmětů tvoří výbava válečníka: meče, jílce, štíty a helmice. Některé jsou vyloženy drahými kameny. Jedná se o výbornou práci anglosaských řemeslníků. Obzvlášť usazení drahokamů a následný celkový vizuální efekt je neuvěřitelný. Tyto předměty musely nejspíše patřit nejbohatší vrstvě obyvatelstva, tedy šlechtě.

Ilustrační_foto

Doktor Kevin Leahy (odborník na anglosaské řemeslnictví) uvedl: „Celý nález na mě působí jako sbírka trofejí, ale je velmi těžké říci, zda byla ukořistěna během jediné nebo několika bitev. Také nemůžeme s určitostí stanovit, kdo byl původním majitelem. O tom se budou vést debaty ještě několik desítek let.“

Prvním „úředníkem“, který nález viděl, byl Duncan Slarke (nejvyšší úředník pro oblast  Staffordshire). Svoje pocity popsal následovně: „Nic mě nemohlo připravit na tuto situaci. Když jsem viděl krabice plné zlata, byl jsem ohromen. To jedinečné zpracování mně úplně vyrazilo dech. Nikdy jsem nic podobného neviděl.“

Ilustrační_foto

Největší radost však musí mít asi samotný Terry Herbert, který žije z invalidního důchodu a žije v bytě pro sociálně slabé obyvatele. Od státu totiž za nález obdrží minimálně milion liber.

www.telegraph.co.uk

http://news.bbc.co.uk/


 
 

zobrazeno: 6755x, komentářů: 0, autor: viky, vytvořeno: 30.9.2009 18:18

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na detektory-tesoro.cz uživatelský účet, zaregistrujte se. Registrace je bezplatná a k ničemu vás nezavazuje.

PřezdívkaHeslo
Registrace

Hledat na tomto webu

Detektor na splátky

Detektor na splátky s nulovým navýšením

Nejčtenější články

Nejčtenější vůbec

Partnerské weby

LovecPokladu.cz - detektory kovů Detektory kovů C.Scope Detektory kovů Mlejnský

Nejživější ve fóru

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdar mrcasnici poridil jsem si starsiho tejona nemate nekdo naky detajlni navod nastaveni?... » ukázat

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdravim hledaci mate tady jeste nekdo to nastaveni na tejona?? Jsem si ho nove poridil sta... » ukázat

V Tesoro Vaquero - hloubka:
jozka250: zdravim uz ste nekdo mel na vaqueru tuhle sondu jaky to bylo a co znamena Technologie DD B... » ukázat

> Vstup do fóra
online counter