Lee Brownovi zacinkalo pod detektorem kovu sto středověkých mincí…

Lee Brown vlastní detektor necelý rok a už se mu podařilo najít „podklad“. Jedná se o sto stříbrných mincí z 12. století…

Hledači Lee Brown, Wayne Derbyshire a Keith Dodds nevěřili svým očím, když narazili na sbírku čítající sto středověkých mincí. Všichni tři jsou totiž příznivci detektorů kovu a společně chodí hledat takřka každý víkend, takový objev se však žádnému z nich nepodařil.

Ilustrační_foto

Lee Brown (35) přitom patří mezi „začátečníky“. Detektor kovu má teprve necelý rok, proto nemohl vůbec uvěřit, že našel tak brzy vzácné a navíc zachovalé mince. Jeho otec pracuje ve stavebnici a hledá s detektorem už roky. Nic podobného se mu najít nepodařilo. Brown však v Britském muzeu ohlásil jako nálezce celou skupinu přátel, tak jak to říkají předpisy.

„Je snem každého hledače najít něco podobného“, řekl Brown.

Ilustrační_foto

 

 Po té co odborní pracovníci muzea mince očistili, je mohli konečně identifikovat. Jedná se o ražbu z 12. století. Vyobrazen je na nich Jindřich II. nebo Richard Lví srdce. Celý proces shromažďování a čištění mincí přitom trval celé dva týdny.

Northumberland (místo nálezu) leží na severu Britských ostrovů. Na rozdíl od jižní oblasti nevyprodukoval takové množství mincí, proto jsou takové nálezy vzácnější,“ uvedl expert John Naylor z Oxfordského muzea.

 

 

Ilustrační_foto

 Všechny nalezené mince sloužily pravděpodobně jen k obchodním účelům. Uchovány byly asi v kusu hadru nebo nějakém vaku z obdobného materiálu, který se však časem rozpadl. Svůj účel však splnil, protože mince jsou ve velmi dobrém stavu.

 „Mince byly po šesti nebo sedmi kusech slepeny na sobě. Když jsem je uviděl, začaly se mi třást ruce“, řekl Brown. Jeho manželka následně dodala: „Manžel již našel prsten a nějaké mince, ale nejednalo se o nic významného. Celé léto pak sekal trávu místnímu zemědělci, aby mu na podzim dovolil hledat na jeho poli. Lee měl štěstí, protože jeho otec kdysi pracoval jako myslivec a místní vlastníky pozemků moc dobře zná. Naše sedmiletá dcera Marissa svého tatínka obdivuje a jejím snem je stát se archeoložkou.“

http://coindetector.com/

http://cramlington.journallive.co.uk/

 

 

 

 

zobrazeno: 5603x, komentářů: 2, autor: viky, vytvořeno: 22.12.2009 11:46

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na detektory-tesoro.cz uživatelský účet, zaregistrujte se. Registrace je bezplatná a k ničemu vás nezavazuje.

PřezdívkaHeslo
Registrace

Hledat na tomto webu

Detektor na splátky

Detektor na splátky s nulovým navýšením

Nejčtenější články

Nejčtenější vůbec

Partnerské weby

LovecPokladu.cz - detektory kovů Detektory kovů C.Scope Detektory kovů Mlejnský

Nejživější ve fóru

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdar mrcasnici poridil jsem si starsiho tejona nemate nekdo naky detajlni navod nastaveni?... » ukázat

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdravim hledaci mate tady jeste nekdo to nastaveni na tejona?? Jsem si ho nove poridil sta... » ukázat

V Tesoro Vaquero - hloubka:
jozka250: zdravim uz ste nekdo mel na vaqueru tuhle sondu jaky to bylo a co znamena Technologie DD B... » ukázat

> Vstup do fóra
online counter