Keltské oppidum Manching

Keltské oppidum Manching leží u Ingolstadtu v Bavorsku. Založeno bylo ve 3. století př. n. l. a „existovalo“ až do 50. až 30. let př. n. l. Svého největšího rozmachu dosáhlo v době laténské (konec 2. století př. n. l.). V tomto období se rozprostíralo na ploše o velikosti 380 hektarů. Počet obyvatel se pohyboval mezi 50.000 až 100.000. Oppidum Manching se tak stalo největší a nejvýznamnější osadou na severu Alp. Předpokládá se, že zde sídlil kmen Vindelici.´

 

Ilustrační_foto

 

Osada byla postavena podle systematického plánu. Plocha se dělila na jednotlivé pozemky obehnané farmářskými ploty. Výklad těchto pravoúhlých komplexů zůstává kontroverzní. Mohly představovat autonomní celky obdobně jako v Hallstattu. Spíše se však jedná o typ venkovského usídlení, kdy na jednotlivých pozemcích žili lidé specializující se na různé zemědělské či řemeslnické práce. Mnoho nalezených artefaktů navíc tuto skutečnost potvrzují. V centru osady se pak nacházel kultovní  komplex a u západní brány oppida malé stánky, kde se prodávalo zboží.

Ilustrační_foto

Hustota osídlení byla nerovnoměrná. Nejvíce obyvatel se nacházelo v centru. Je dokonce dokázáno, že existoval pás o šířce 500 metrů nacházející se u vnitřní stěny oppida, jež nebyl obydlen vůbec. Nejspíše byl využíván pro pěstování plodin nebo na chov dobytka. Rozloha domů se pohybovala mezi 40 až 100 metry čtverečními.

V regionu se také těžila železná ruda, což vedlo k rozvoji řemesel. Manching byl zároveň centrem pro výrobu skleněných korálků většinou modré barvy. Také keramika a textilie tu měly své místo. Baltský jantar a středozemní amfory na víno ukazují na to, že Manching byl součástí obchodních sítí Evropy. V místě se nalezlo i luxusní nádobí tzv. Campana, bronzové nádobí a velké množství dovezených šperků. Obchod silně podporovala i to, že Manching měl vlastní mincovnu. Pro obchod uvnitř oppida se používal na ražbu mincí především nečistý bronz, pro zahraniční obchod stříbro. Nalezeno bylo i obrovské množství klíčů a zámku, což prozrazuje, že si místní obyvatelé chránili svůj majetek.

Ilustrační_foto

Ilustrační_foto

V letech 1936 až 1938 si Luftwaffe na místě, kde sídlilo oppidum Manching, vybudovalo letiště. To vedlo k dalšímu poničení této významné historické lokality. Přitom nebylo umožněno archeologům provést jakýkoliv výzkum.  Až koncem roku 1938 archeolog Karl-Heinz Wagner začal s průzkumem severovýchodní části oppida. Objevil pozůstatky zdi, kterou specifikoval jako murus gallicus  (označení techniky výstavby hradby, kdy vnitřní kamenito-štěrkové těleso hradby bylo zpevněno armaturou z vodorovných trámů spojených mohutnými železnými hřeby; jejich konce byly zazděny do kamenné čelní i vnitřní zdi, k níž přiléhal násep. Tento způsob budování hradeb oppid v Galii popisuje Gaius Julius Caesar v Zápiscích o válce galské- wikipedia). Vzhledem k tomu, že se zde nacházelo již zmiňované letiště se také Manching stal terčem několika leteckých útoků ze strany nepřítele během II. světové války.

Další větší výzkum se uskutečnil v roce 1987, kdy bylo prozkoumáno celých 12 hektarů této významné lokality. Od roku 1996 se pak vedoucí prací na oppidu Manching stala Susanne Sievers, díky níž došlo k záchraně ještě zbylých pozůstatků.  Dá se říci, že do roku 2002 byla prozkoumána celá oblast. Všechny zachráněné artefakty je tak díky těmto archeologickým výzkumům možno shlédnout v Keltsko- římském muzeu Manching.

Ilustrační_foto

http://www.museum-manching.de/

http://en.wikipedia.org/

http://www.bingo-ev.de/

 

zobrazeno: 7326x, komentářů: 2, autor: viky, vytvořeno: 13.12.2009 17:41

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na detektory-tesoro.cz uživatelský účet, zaregistrujte se. Registrace je bezplatná a k ničemu vás nezavazuje.

PřezdívkaHeslo
Registrace

Hledat na tomto webu

Detektor na splátky

Detektor na splátky s nulovým navýšením

Nejčtenější články

Nejčtenější vůbec

Partnerské weby

LovecPokladu.cz - detektory kovů Detektory kovů C.Scope Detektory kovů Mlejnský

Nejživější ve fóru

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdar mrcasnici poridil jsem si starsiho tejona nemate nekdo naky detajlni navod nastaveni?... » ukázat

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdravim hledaci mate tady jeste nekdo to nastaveni na tejona?? Jsem si ho nove poridil sta... » ukázat

V Tesoro Vaquero - hloubka:
jozka250: zdravim uz ste nekdo mel na vaqueru tuhle sondu jaky to bylo a co znamena Technologie DD B... » ukázat

> Vstup do fóra
online counter