Jeden z největších nálezů římských mincí detektorem kovů

Obrovský poklad římským minci nalezený detektorem kovů

Nádoba plná římských mincí nalezená detektorem kovů v UKJedná se o jeden z největších nálezů mincí, které byly učiněny pomocí detektoru kovů. Je o to významější že se jedná o mince ukryté na souši. Poklad obsahuje více jak 52 000 mincí datovaných do 3.století našeho letopočtu. Nález byl učiněný na poli v blízkosti Frome.

Mince byly nalezeny v obrovském džbánu v hloubce 30 cm pod povrchem. Sám nálezce je zkušený hledač a má již řadu nálezů. Depot mincí to byl ale jeho první.

Sám celou situaci popisuje takto: Můj detektor vydal "legrační signál". Kopal jsem asi 30 cm hluboko a našel co by ho mělo způsobit. V ruce jsem držel kus hlíny s malou bronzovou mincičkou silnou asi jako nehet. Samotný oběv nádoby následoval až posléze.

Archeologové si nyní lámou hlavu nad tím, jak mohlo takové nahromadění vzniknout. Obecně se ale shodují na tom, že mince nebyly ukládány pro jejich další použití. Spíše se jednalo o obětinu bohům. Z velkého počtu mincí 52 000 ks a jejich váhy odhadem 160 kg, by se mohlo zdát, že se jednalo o obrovskou částku. Přeto by mince stačily pouze na zaplacení 4 letého žoldu římského legionáře. Depot mincí tak mohl klidně vzniknout na nějaké slavnosti, kdy každý kdo se napil vhodil drobnou minci do džbánu. Ten byl následně "obětován" bohům.

Nález detektorem kovů v UK

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Archeologové velice ocenily že nálezce odolal pokušení sám depot vykopat a zavolal místní odborníky Britského muzea. Pracovnící hrabství tak doufájí, že celý depot bude prohlášený za "poklad" a oni ho budou moci vykoupit za tržní cenu. Ta by se pak rovným dílem dělila mezi nálezce a majitele pozemků.

Mince nalezené detektorem kovů v UK

 

 

 

 

 

 

 

 

Většina mincí nese portrét římského generála a samozvaného císaře Marcuse Aureliuse Carausiuse. Ten v Británii vládl v letech 286 až 293, kdy byl zavražděn.

zobrazeno: 14603x, komentářů: 2, autor: Elmara, vytvořeno: 14.7.2010 15:57

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na detektory-tesoro.cz uživatelský účet, zaregistrujte se. Registrace je bezplatná a k ničemu vás nezavazuje.

PřezdívkaHeslo
Registrace

Hledat na tomto webu

Detektor na splátky

Detektor na splátky s nulovým navýšením

Nejčtenější články

Nejčtenější vůbec

Partnerské weby

LovecPokladu.cz - detektory kovů Detektory kovů C.Scope Detektory kovů Mlejnský

Nejživější ve fóru

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdar mrcasnici poridil jsem si starsiho tejona nemate nekdo naky detajlni navod nastaveni?... » ukázat

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdravim hledaci mate tady jeste nekdo to nastaveni na tejona?? Jsem si ho nove poridil sta... » ukázat

V Tesoro Vaquero - hloubka:
jozka250: zdravim uz ste nekdo mel na vaqueru tuhle sondu jaky to bylo a co znamena Technologie DD B... » ukázat

> Vstup do fóra
online counter