Jak na Tesoro DeLeon

Jak na menšího brášku Cortese?

Po několika měsících testování a hledání s Tesoro Cortes, jsem si konečně našel čas, abych se podíval na menšího brášku, Tesoro DeLeon. Zatím jsem s ním měl otestované pouze naše polygony, a tak jsem byl docela zvědavý na jeho chování v terénu.

Tesoro DeLeon je postaven na platformě Tesoro Cortes. Díky tomu převzal od tohoto detektoru většinu dobrých vlastností. Ovládání je ale ještě jednodušší než je tomu u Cortese. Taky se spoustě hledačům může zdát přínosné podstatně větší rozlišení na LCD.

Test začínám na polygonu, kde mám zakopanou řadu předmětů v hloubkách od 10 cm do 50 cm. Jsou zde také mince 1 Kčs po cca 5 cm hloubky, kde testujeme pravdivost odpovědi. Přístroj velmi slušně reaguje na mince do hloubky 25 cm, ale 1 kčs ve třiceti centimetrech již v diskriminačním režimu nevidí. V režimu All Metal následně nacházím všechny cíle, které zde máme zakopány, včetně krabičky od doutníků postavené na hranu v cca 50 cm. Další cíle jsme se rozhodli již testovat před kamerou a Vy si je můžete prohlédnout na videu.

Detektor kovů Tesoro DeLeon

Ovládání

Přístroj se velmi dobře drží v ruce. Je hezky vyvážený, a tak nebudete mít žádné problémy se s ním pohybovat řadu hodin v terénu. Ovládání, jak už bylo napsáno je velmi jednoduché. Detektor se zapne sdruženým ovladačem On/off a Sensitivity (Zapnuto – vypnuto a nastavení Citlivosti). 
Po zapnutí otáčíte po směru hodinových ručiček od 1 až do 10. Za číslem deset je ještě červené pole zesilovačů MaxBoost. Na většině lokalit se v ČR můžete pohybovat v nastavení od 9, do poloviny pole zesilovačů. Pokud se ale dostanete do problematických podmínek, určitě se nemusíte bát snížit citlivost. I při polovičním nastavení citlivosti má detektor na 1 Kč stále přibližně 75% dosah. Je tak vždy lepší se snažit využít skvělé stability detektorů Tesoro, než chodit s nestabilním detektorem. Při nastavování citlivosti Vám také pomůže zvuková funkce. Pokud se při nastavení citlivosti dostanete v místních podmínkách příliš vysoko, ozve se charakteristické klapání. Pak stačí pouze pomaličku hodnotu citlivosti snižovat, až zvuk přestane.

Nastavení diskriminace je řešeno klasickým otočným ovladačem. Jednotlivé stupně diskriminace kovů jsou popsány slovně (Iron, Foil, Tab atd). Při nastavování je dobré se držet pravidla, že méně je více. Optimální nastavení je na značku Iron. Zde bezpečně vyloučíte naprostou většinu železných předmětů. Vyšší nastavení může způsobit, že přejdete drobné stříbrné nebo zlaté předměty, a tak bych ho doporučoval pouze ve zcela bezcenných lokalitách zamořených fóliemi. Vysoké nastavení diskriminace také ovlivňuje částečně dosah detektoru.

Třetím otočným ovladačem na panelu je Threshold, neboli prahový tón. Jeho správné nastavení je důležité jak pro režim All Metal (všechny kovy) tak pro režim diskriminační. V režimu All Metal je potřeba prahový tón nastavovat na úroveň slyšitelnosi. V tomto režimu má detektor také nejvyšší dosah. V diskriminačním režimu je možné threshold nastavit zcela vpravo. Zvýšíte tak citlivost detektoru na nejdrobnější předměty,  a zvýrazníte použití All Metal při dohledávání.

Posledním ovladačem základního panelu je třípolohový přepínač mezi All Metal, Diskriminací a testem baterií, přičemž v poloze testu je potřeba páčku přidržet. 
Funkce přepnutí mezi All Metal a diskriminací je myslím jasná, u testu baterií se Vám při plném nabití ozve 7 nebo 8 pípnutí. Pokud máte méně než tři pípnutí výrobce doporučuje baterie vyměnit. U výdrže baterií bych také mohl dodat, že Tesoro uvádí cca 20 hodin. Myslím, že je to velmi konzervativní odhad. Podle mých zkušeností bez větších problémů nachodíte více jak 30 hodin.

detektor kovů Tesoro DeLeon

Práce v terénu

Polygon máme za sebou, nastavit detektor jsme se naučili a tak můžeme vyrazit do terénu. Sám jsem test prováděl po dobu 3 dnů, a s detektorem jsem nachodil  20 hodin. Většinu času jsem strávil na loukách okolo Jílového. Pro klasický test je tento čas absolutně nedostatečný, ale DeLeon se v podstatě chová stejně jako Cortes, a i když mu chybí některé jeho funkce, je to velmi podobné.

Reakce na cíl je tak obdobná jako u Cortese. Při určení cíle se dá ale lépe používat LCD, které má větší čísla než je tomu u Cortese.  Detektor vyhodnocuje cíle jak v diskriminačním režimu, tak v režimu All Metal. Tady na 100% platí, že detektor jde v All Metal opravdu hodně hluboko. Zatímco u 1 Kč je v diskriminačním režimu koruna v cca 26 cm (měřeno na polygonu v Jílovém) na hranici dosahu, v režimu All Metal bezproblému stejnou minci identifikujete o 5 cm hlouběji.

Pro hledače tak na méně zamořených lokalitách bude velmi zajímavé používat režim All Metal, s identifikací na LCD, kdy je asi nejlepší nastavovat úroveň thresholdu na práh slyšitelnosti. V lokalitách se středním nebo větším množstvím odpadu pak klasický diskriminační režim s nastavením dle potřeby v dané lokalitě. Zde se určitě vyplatí následně zvýšit úroveň thresholdu. DeLeon poměrně výrazně přidá na citlivosti a také lehce na dosahu.

Detektor kovů Tesoro Deleon v akci

Chování v akci a další postřehy

DeLeon nezklame nikoho, kdo si chce především užít hledání. Obsluha je bez problémů a vyhodnocení na skvělé úrovni. Díky diskriminátoru ED180 se zbavíte takřka veškerého železa. Vyhodnocení pracuje do hloubky cca 25 cm velice přesně a je znát, že detektor byl postaven zejména pro hledání mincí. Zvuk a chování detektoru ve chvíli, kdy je kovový předmět pod sondou, jsou velmi jednoznačné.
Velmi příjemná je práce bez prozvuků, signál pod sondou je, a nebo není. Pokud budete používat diskriminaci do značky Iron, je provoz velice tichý a jediným rušivým vjemem tak může být "propípnutí" odmítaného železa. (ukázka je na videu).
Kdo rád pracuje s údaji na LCD, ocení dvojnásobně větší rozměry čísel a písmen u DeLeonu oproti Cortesovi. Zvláště v režimu All Metal se dá s údaji na LCD pracovat velmi dobře.

Závěr

I když DeLeon není Cortes a postrádá digitální vyhodnocovací funkci SUM nebo možnost nastavovat NOTCH okna, ve většině činností se mu takřka vyrovná. Detektor byl postaven především pro co nejsnadnější hledání bez komplikací. Dosahově je vysoce nad průměrem na trhu, a i vyhodnocení nepostrádá potřebnou pravdivost. Pro všechny, kteří tak hledají nekomplikovaný přístroj bez záludností a prozvuků je to skvělá volba.

Popis videa

Na videu najdete nastavení detektoru, popis jeho funkcí a také hloubkový test jak v diskriminačním režimu, tak v režimu All Metal. Test jsme točili v blízkém lese nad Jílovém, a bylo poměrně zajímavé, že o pár set metrů níže na polygonu byl dosah DeLeonu na 1 Kč přibližně 26 cm, zatímco v testu jsme bez větších problému identifikovali stejnou minci v 28 cm. Myslím, že je to dobrý příklad toho, jak se může měnit prostupnost půdou i v rámci poměrně malého území.

zobrazeno: 8569x, komentářů: 2, autor: Marek MLejnský, vytvořeno: 30.7.2009 11:33

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na detektory-tesoro.cz uživatelský účet, zaregistrujte se. Registrace je bezplatná a k ničemu vás nezavazuje.

PřezdívkaHeslo
Registrace

Hledat na tomto webu

Detektor na splátky

Detektor na splátky s nulovým navýšením

Nejčtenější články

Nejčtenější vůbec

Partnerské weby

LovecPokladu.cz - detektory kovů Detektory kovů C.Scope Detektory kovů Mlejnský

Nejživější ve fóru

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdar mrcasnici poridil jsem si starsiho tejona nemate nekdo naky detajlni navod nastaveni?... » ukázat

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdravim hledaci mate tady jeste nekdo to nastaveni na tejona?? Jsem si ho nove poridil sta... » ukázat

V Tesoro Vaquero - hloubka:
jozka250: zdravim uz ste nekdo mel na vaqueru tuhle sondu jaky to bylo a co znamena Technologie DD B... » ukázat

> Vstup do fóra
online counter