Izraelští potápěči s detektory kovů zachránili potopený poklad

Tento měsíc se izraelští záchranáři potápěli ve Středozemním moří při speciální misi: vylovení prastaré lodní kotvy. Záchranář Avi Afia ji poprvé spatřil při každodenní prohlídce před pěti lety. Vykukovala z mořského dna asi 150 stop (60 metrů) od pobřeží.
Kotva nalezená v IzraeliAle až tento měsíc pohyby písku odhalily poklad v plné míře. Železnou kotvu, dlouhou 2,1 metru a vážící 300 kilogramů. Odborník na antiku Jacob Sharvit tvrdí, že nejspíše patřící byzantské lodi, jež se potopila během bouře. Pravděpodobně před 1700 lety. „Byla to pastva pro oči,“ komentuje Afia. „Kolegové kotvu vytáhli z dvou metrové hloubky a odvezli na hlídkovou lodi do Bat Yam, poblíž Tel Avivu.“

Podle odhadu Sharvita, předsedy námořní izraelské archeologie, pochází kotva z období čtvrtého až pátého století. Předpokládá, že se jedná o kotvu obchodní byzantské lodi, převážející olej, víno a kameny na výstavbu přístavů na pobřeží Středozemního moře. „Tato kotva nám možná pomůže k odhalení, nějakého dosud nenalezeného přístavu,“ dodal. Tento týden by měl tým prozkoumat okolí naleziště. Hledat zbylé poklady z vraku, jako jsou nádoby na olej a víno, mince a osobní předměty posádky nebo další kotvy.

 „Nálezy, ač nejsou vzácné, jsou pro archeologii nesmírně cenné,“ říká Shavit. „Lodě tohoto typu totiž převážely zbrusu nové předměty na trh. Mohli bychom je vlastně prozkoumat dříve, než byly kýmkoliv použity. Nálezy z moře nám odvíjejí kompletní příběh. Lodní trasy a technického vybavení jedné lodě. Tedy moment historie.
Je to jako kdyby jste našli časovou kapsli,“ dodává Sharvit. „Každý nález, a to zvláště v moři, vypráví jeden katastrofický příběh.“

Tato oblast zažila za 5 000 let obrovské množství podobných tragédií. Téměř každý den Sharvitovi potápěči nalézali na dně zbytky lodí. Do dnes bylo objeveno kolem pětiset lodních vraků v okolí izraelského pobřeží. I přes to, zůstává nález kotvy mezi jedněmi z nejpůsobivějších. Zvláště silné bouře, v roce 2010, způsobily pohyb velkého množství písku, který odkryl svá tajemství. Byla například objevena 1,3 m vysoká římská socha ženy na pláži Ashkelon, jižně od Tel Avivu. Socha zachycuje římskou ženu v tóze se sandály. Byla nelezena jen díky tomu, že jedna z mohutných vln ji srazila z útesu.

Mince má však dvě strany. Zajímavé objevy přilákaly amatérské potápěče a způsobili rabování. Někdy se také zajímavé artefakty zapletou do rybářských sítí.. Nálezy jsou pak nenávratně ztraceny ve spleti černého trhu. Pokud amaterští hledači zatají takový nález, ryskují vězení až na tři roky. Naproti tomu je ale záchranářský přístup ala "Indiana Jones" vřele vítán a řada amatérů s úřady spolupracuje.

Avi Afia: „Věděli jsme, že tam ta kotva leží celé roky,“ říká Afia. „Udělalo nám radost jí odevzdat, a to bez nároku na odměnu.“

zobrazeno: 4842x, komentářů: 0, autor: tacud, vytvořeno: 27.9.2011 15:49

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na detektory-tesoro.cz uživatelský účet, zaregistrujte se. Registrace je bezplatná a k ničemu vás nezavazuje.

PřezdívkaHeslo
Registrace

Hledat na tomto webu

Detektor na splátky

Detektor na splátky s nulovým navýšením

Nejčtenější články

Nejčtenější vůbec

Partnerské weby

LovecPokladu.cz - detektory kovů Detektory kovů C.Scope Detektory kovů Mlejnský

Nejživější ve fóru

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdar mrcasnici poridil jsem si starsiho tejona nemate nekdo naky detajlni navod nastaveni?... » ukázat

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdravim hledaci mate tady jeste nekdo to nastaveni na tejona?? Jsem si ho nove poridil sta... » ukázat

V Tesoro Vaquero - hloubka:
jozka250: zdravim uz ste nekdo mel na vaqueru tuhle sondu jaky to bylo a co znamena Technologie DD B... » ukázat

> Vstup do fóra
online counter