Historie bajonetu - častý nález detektorem kovů

V průběhu 17. století se v boji na dálku používaly nepříliš spolehlivé muškety, které byly těžkopádné a nedávaly vojákovi možnost bránit se v případě, kdy mu hrozilo nebezpečí zblízka. Proto se hledal způsob, jak tento problém vyřešit. Ve francouzském městě Bayonne vymysleli tzv. bajonet, tedy bodák doplňující střelnou zbraň. Z počátku se připevňoval přímo na hlaveň zbraně. Tento systém však nebyl příliš dobrý, protože mušketu vyřadil takřka z provozu. Nedalo se dobře zamířit na cíl. Na konci 17. století se proto prováděly pokusy, které měly tento problém vyřešit.

V roce 1670 se nejprve ve francouzské armádě a později i v celé Evropě začal bajonet připevňovat vedle hlavně pušky pomocí přidaného ocelového nástavce, na který se zasunula ocelová trubka. Tato inovace umožnila používat bajonet, aniž by nějak omezoval přesnost střely.

Ilustrační_foto

Ilustrační_foto

 

Co se týče samotného bajonetu, na samém počátku se k puškám připevňovaly bodáky o rozličných tvarech, až od roku 1715 známe široce rozšířený model s trojúhelníkovou čepelí. Musel se trochu pozměnit i systém připevňování a to tak, že ocelová trubka byla podélně rozdělena a mohla se tak přizpůsobit velikosti ocelové trubky vedle hlavně.

Ilustrační_foto

Tato myšlenka vznikla v roce 1725 na území Velké Británie a to protože vojsko začalo používat pušku tzv. Brown Bess.

Ilustrační_foto

Tato forma upevňování bajonetu se používala celých 150 let, aniž by doznala nějakých zásadních konstrukčních změn. Malé odlišnosti ve způsobu připevnění trubky k hlavni se nachází po celé Evropě. Nejčastěji nacházíme připevnění pomocí kroužku znázorněné na obrázku.

Ilustrační_foto

Tento typ připevnění bajonetu se používal ještě během první poloviny 20. století a to především v ruské armádě, kde vojáci měli ve výbavě pušku Mosin-Nagant (označení pro několik typů opakovacích pušek vyráběných na území Ruska a Sovětského svazu od roku 1890. Pušky a karabiny Mosin tvořily hlavní střeleckou výzbroj ruských a sovětských vojsk v průběhu první i druhé světové války-  wikipedia)

Ilustrační_foto

V této době však bajonet využívali i Britové, i když ve většině případů spíše k otevření konzervy než v boji, protože po bojích v zákopech během I. světové válce jeho význam začal upadat.

Ke konci 19. století se také změnil typ samotného bajonetu. Dlouhá čepel se zkrátila, aby se zlepšila manipulace. Bodák měl dřevěnou rukojeť a čepel se vyráběla z oceli. Existuje několik kandidátu na první „standardní“ typ bajonetu. Nejčastěji literatura uvádí německý model 1871/84 z roku 1886

Ilustrační_foto

starším modelem je ale údajně americký M1861 "Dahlgren", který navrhl admirál John Dahlgren v roce 1876.

Ilustrační_foto

Přesto se i nadále používaly bajonety s dlouhou čepelí (31 cm) jako model P1879.

Ilustrační_foto

Žádný univerzální model však v určitou dobu nikdy neexistoval. Vždy se používalo několik typů, které byly široce rozšířeny, ale vyskytovaly se i bizardní modely. Ještě dnes se u útočných pušek můžeme setkat s prvkem pro připevnění bajonetu.

http://thearmouryonline.co.uk/
 

 

zobrazeno: 9837x, komentářů: 4, autor: viky, vytvořeno: 28.12.2009 23:50
11. ledna 2010 15:57
HAndreas
|
 
HAndreas
Dovolím si několik poznámek:
Jestli bodáky-bajonety pochází nebo jsou pojmenovány podle Bayonne není tak jisté, je tu sice shoda v názvu, ale ta je např. i v tehdejší dobové španělštině. První zprávy o nich pocházejí (z francouzských pramenů) z konce 50. let 17. století a zdá se, že jejich vznik si vynutila tak trochu obyčejná potřeba z nouze. Zpočátku se skutečně jednalo o upravené čepele nožů či dýk, které byly pouze vloženy do hlavně bez možnosti nabít a vystřelit. Jelikož se nová zbraň rozšiřovala i do dalších evropských zemí, doznala určitých tvarových přizpůsobení a začalo se jí říkat zátkový bajonet. Ta "trubka" na konci bajonetu je tzv. tulej a objevuje se od počátku 18. století. To že je někdy podélně rozříznutá je z důvodu snazšího přizpůsobení variabilnímu průměru tehdejších hlavní (a to i v rámci jednoho vzoru zbraně). Tento "systém" se však používal jen krátce. Každopádně v tuto chvíli už bylo možné s nasazeným bodákem nabíjet a pálit bez nutnosti jeho sejmutí. Uzamykací kroužek na tuleji se objevuje kolem poloviny 18. století, protože pouze drážkou zajištěný bodák měl často tendenci samovolně během střelby odpadávat (k terminologii na obrázku - socket=tulej, locking ring=uzamykací kroužek, foresight slot=uzamykací drážka, ozub, výřez). Zatímco dlouhý bodák na pušce je dobrou obranou proti útočícímu jezdectvu, míření a střelba s takovým bodákem je opravdu horší, takže tendence ke zkracování jejich čepelí je pochopitelná. Dalším důvodem je také to, že voják přestal během 19. století potřebovat poboční zbraň (některé bodáky nahrazovaly svou délkou krátké pěchotní šavle) a z bojiště postupně zmizely masové útoky jezdectva, proti němuž navíc bylo lepší uplatnit stále rychlejší a lépe mířenou střelbu z opakovaček. Nicméně dlouhé a poměrně těžké bodáky se používali ještě během WWII (např. Britové, Kanaďané, Australané, Japonci, na počátku války také Američané) a krátce po ní.
16. ledna 2010 9:32
viky
|
 
viky
Díky za doplnění :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na detektory-tesoro.cz uživatelský účet, zaregistrujte se. Registrace je bezplatná a k ničemu vás nezavazuje.

PřezdívkaHeslo
Registrace

Hledat na tomto webu

Detektor na splátky

Detektor na splátky s nulovým navýšením

Nejčtenější články

Nejčtenější vůbec

Partnerské weby

LovecPokladu.cz - detektory kovů Detektory kovů C.Scope Detektory kovů Mlejnský

Nejživější ve fóru

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdar mrcasnici poridil jsem si starsiho tejona nemate nekdo naky detajlni navod nastaveni?... » ukázat

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdravim hledaci mate tady jeste nekdo to nastaveni na tejona?? Jsem si ho nove poridil sta... » ukázat

V Tesoro Vaquero - hloubka:
jozka250: zdravim uz ste nekdo mel na vaqueru tuhle sondu jaky to bylo a co znamena Technologie DD B... » ukázat

> Vstup do fóra
online counter