Doprovodný program během středověké hostiny

Doprovodný program během středověké hostiny hrál velmi důležitou úlohu. Dočíst se o tom můžeme i v knize „ Cesta Karla IV. do Francie“, kde je tomuto tématu věnována celá jedna kapitola. O těchto událostech se tradovaly historky ještě několik desítek let. Mimo hudební a divadelní produkci se během hostiny vyprávěly i různé příběhy a anekdoty, které v sobě často měly i skrytý podtext…
S každým chodem předstupovali před krále hudebníci tzv. menestrelové troubící na menší trouby nebo hrající na strunné nástroje. Za prostřeným stolem vidíme pouze levou polovinu čestné tabule. Vlevo tři trubači fanfárami ohlašují první chod na pokyn jednoho z hofmistrů, který své příkazy vydával úderem ozdobnou holí. Zdá se nejpravděpodobnější, že při této velké příležitosti vše dirigoval sám velký hofmistr, jímž byl Petr z Villiers. Relace hofmistry zmiňuje v jiné souvislosti, stejně jako číšníky, kráječe masa a stolníky. Píše se v knize popisující celý průběh pobytu Karla IV. na území Francie.
Všichni tito vládci a služebníci královské kuchyně byli aktéry při císařově vstupu do Paříže, takže jsou známé i jejich uniformy. Hofmistři měli sametový kroj v kombinované blankytné modré a plavé barvě. Nic z toho však neodpovídá dochovaným ilustracím. Vrchní hofmistr se založenýma rukama na miniatuře, jež se nachází v dochovaném rukopise Bibliothéque nationale, má tmavočervený dres stejného střihu jako jeden přihlížející stolník a kráječ se svým nářadím, tj. s tácem na řezání masa a velkým nožem. Oba se odlišují barvou, jeden má svrchní oděv do modra, druhý do šedi.

1

V jistém souboru vzniklém v Bruggách po roce 1462 pro burgundského vévodu Filipa Drobného nalezneme řadu vyobrazení slavnostních hostin, kde se však autor nevěnuje vzhledem přízračné burgundské módě o oděvy obsluhujících služebníků, ale svou pozornost vztahuje především na uspořádání stolů, umístění příborníků a tribunám pro hudebníky. Z díla je patrná především velká obliba v baldachýnech a příbornících, vystavujících na obdiv drahé nádobí. Hudebníci mají své vyhrazené místo na tribunách. K hudební produkci dochází po večeři před svátkem Tří králů, a to ve Velké komoře soudního dvora, kde čekali hudebníci se strunnými nástroji.
Během tříkrálového banketu se sálem nesla instrumentální hudba. Důvod byl prostý. Většina účastníků císařova doprovodu byla německého původu a nerozuměla by tak francouzštině. Teprve při této příležitosti se podávali zákusky s vínem. Jako ceremoniální číšníci se přitom uplatnili oba bratři francouzského krále, Vévoda z Berry (podával zákusky – víme, že šlo o sladké hrušky, zelená jablka a ořechy), burgundský vévoda naléval víno.
Mnohem složitější ceremoniál se odehrál na závěr tříkrálového oběda. V rozporu s tradicí i s protokolem došlo hned na počátku k dosti výrazné změně. Kdyby byly ihned po skončení oběda sňaty ze stolu ubrusy a všichni tři monarchové se jeden po druhém počínaje císařem a konče jeho synem umyli ruce, mělo následovat podávání vína a zákusků v přilehlé Velké síni parlamentu, tj. nejvyššího soudního dvora. Ta sice ležela po levé straně mramorové tabule, takže by k ní měli stolovníci snadný a díky hlídkám u pažení i bezpečný přístup, přesto však před jejím portálem byl při porcování jednotlivých chodů značný hluk. Císař Karel IV. si toho povšiml a vzhledem ke své nemohoucnosti požádal krále, aby zůstal na místě. Hostitel mu rád vyhověl a přikázal přinést zákusky a víno k jejich mramorové tabuli pod baldachýnem. Na stůl byl také posazen devítiletý dauphin Karel, o něhož pečoval strýc, vévoda bourbonský.

2Dějinnou proslulost nepřinesly tříkrálové hostině gurmánské orgie ani hudební produkce, nýbrž divadelní představené o přestávkách. Historické drama o dobytí Jeruzaléma dolnolotrinským vévodou Godefroyem Z Bouillonu dal hostitel přednést záměrně, aby nejvýznamnějším panovníkům západního křesťanstva příkladným činem připomenul nenaplněný úkol - osvobození Svaté země.
Na konci sálu paláce, který byl tak uzavřen, že zvenčí nebylo nic vidět, byla krásná loď, opatřená plachtou i stožárem a s hrádkem na přídi a i na zádi. Loď měla všechno ostatní nářadí a vybavení potřebné k platbě po moři a byla velice pěkně, nákladně i líbivě malovaná a upravená. Uvnitř se nacházeli lidé také velmi pěkně ozbrojení, kteří měli na štítech i na praporcích znaky Jeruzaléma. Na přídi lodi stál Petr Poustevník, vyhlížející takovým způsobem, jak jen to nejpřesněji mohl provést podle toho, co o něm pověst vypravuje. Maketa lodi se navíc pohybovala tak lehce, jakoby plula po moři. 
 
Relace líčí celou dramatickou produkci jakoby v jednom sledu, což zmátlo i českého překladatele. Dobytí Jeruzaléma se však odehrálo ve dvou aktech tj. během prvního a druhého mezichodu. Všichni účastníci večeře pak němě zírali, když křižáci padali při představení z inscenovaného žebříku, které se opíraly o hradby. Nedílnou součástí slavnostních hostin však nebyly jen divadelní a hudební produkce, ale i akrobatické kousky, hádanky a anekdoty. Vtipy a příběhy, které zazněly při tříkralovském banketu, sice nejsou známy, ale víme, jakou měla tato hostina odezvu. Vše, co se nesnědlo, se prý vyhodilo. Asi to nebyla žádná škoda, jak plyne z vyprávění místního patricije. Císař se královi odvděčil hostinou o třech chodech, tj. na německý způsob. Hned první chod stál za to, neboť na stůl byly přineseny obrovské kusy hovězího, dále uvaření kapouni s tuřínem a šťavnaté pečeně na slanině. Jako druhý chod následovali znovu kapouni. Všechny však potěšila pečená selata, připravená bez všelijakých omáček a želé. Posléze přišly na řadu zákusky, hrušky, ořechy a víno. Císař připustil, že francouzská hostina stála více peněz, ale německá byly o mnoho vydatnější. Proti chuti hold žádný disputát. K této anekdotě by nebylo co dodat, kdyby se o císaři, známém skrblíkovi, právě ve Francii netradovalo, že v jeho kuchyni nebylo co vařit…

F. Šmahel: CESTA KARLA IV. DO FRANCIE
http://www.phil.muni.cz/

 

zobrazeno: 5236x, komentářů: 2, autor: viky, vytvořeno: 1.2.2010 11:06

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na detektory-tesoro.cz uživatelský účet, zaregistrujte se. Registrace je bezplatná a k ničemu vás nezavazuje.

PřezdívkaHeslo
Registrace

Hledat na tomto webu

Detektor na splátky

Detektor na splátky s nulovým navýšením

Nejčtenější články

Nejčtenější vůbec

Partnerské weby

LovecPokladu.cz - detektory kovů Detektory kovů C.Scope Detektory kovů Mlejnský

Nejživější ve fóru

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdar mrcasnici poridil jsem si starsiho tejona nemate nekdo naky detajlni navod nastaveni?... » ukázat

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdravim hledaci mate tady jeste nekdo to nastaveni na tejona?? Jsem si ho nove poridil sta... » ukázat

V Tesoro Vaquero - hloubka:
jozka250: zdravim uz ste nekdo mel na vaqueru tuhle sondu jaky to bylo a co znamena Technologie DD B... » ukázat

> Vstup do fóra
online counter