Detektor kovů Tesoro Golden uMAX v novém, aneb co provedla nová audiodiskriminace

Detektor kovů Tesoro Golden uMAX

Detektor kovů Tesoro Golden uMAX prošel výrazným omlazením a dostal novou audiodiskriminaci. Ihned po prvních minutách si uvědomíte, jak se chod detektoru uhladil a zpřesnil. Audio je podstatně příjemnější než tomu bylo u předchozí verze, a to včetně audio odpovědi pro příliš velký cíl pod sondou. Po cca hodině testování na polygonu jsem tak věděl, že rozhodně neodolám a přístroj musím pořádně protáhnout terénem. Času ale není nikdy dost a k testu jsem se tak dostal až tento týden.

Diskriminace, audiodiskriminace, Notch okna

Detektor kovů Tesoro Golden uMAXAudio odpověď železných cílů je jednoznačná a nemáte problém rozlišovat mezi nižším středním tónem a hlubokým pro železa. Také odpověď na nejmenší zlaté předměty do 1g je nyní velmi jasná a důrazná. Samotná diskriminace se příliš nezměnila. Pokud je půda alespoň lehce provlhčená, je to dokonalá souhra a málokdy se zmýlíte i u velkých železných cílů. Detektor jsem ale měli šanci otestovat i při extremním suchu, kdy půda takřka "nevodí". Zde se velká železa (vykopali jsme dvě sekery) hlásila natolik do barvy, že jsem ani nezapochyboval. Celkově je ale jak diskriminace, tak nová audiodiskriminace na skvělé úrovni.

Samostatnou kapitolou jsou NOTCH okna. Nejsem žádný velký fanoušek zářezových diskriminací. Chápu, že třeba v USA to může být přínos, ale v Evropě, kde je většina nálezů nějaká slitina a "stříbrné" mince mohou mít obsah drahého kovu i pod 10% to může být problém. Přesto jsme si v rámci testu s tímto způsobem audiodiskriminace pohráli.

Testovali jsem několik typů fólií a také kousky hliníků. Fólie se poměrně snadno dařilo odfiltrovat při nízkém nastavení NOTCH v režimu Narrow. Větší nastavení potenciometru než na 12 hodinu určitě nedoporučuji. Taky se nám zdá, že při použití NOTCH oken je pro lepší dosah důležité mít diskriminátor nastaven na minimum. Odfiltrovat hliníkové úlomky je také možné, nastavení je pak ale příliš vysoké a přicházíte jak o hloubku, tak o některé drobné cíle.

Pokud bych to shrnul, nejlepší nastavení diskriminace u Golden uMAX je minimum. Detektor má v tomto režimu nejlepší dosah a také separaci. Audio odpověď je příjemná, a to i na železné cíle. Pokud chodíte nějakou hodně moderními odpady zaneřáděnou lokalitu, můžete použít NOTCH zářezovou diskriminaci. Zde bych ale vždy volil maximálně režim Narrow a nastavení na max 12 hodina.

Blízkost předmětu pod sondou - přetížení

Tesoro Golden uMAX je touto funkcí vybaven od začátku, a musím přiznat, že u původní verze mi trochu vadila. Funce byla prostě příliš silná a i když je skvělé vědět, že nemusíte nijak hluboko kopat, časté přizvedávání sondy bylo otravné.

U nové verze detektorů ale došlo i k úpravě této funkce a přístroj nyní "vypovídá" opravdu dle mých představ. Dvojitý charakteristický zvuk oznamující velkou blízkost předmětu se ozve např. u mince o průměru 3cm ve vzdálenosti 4 centimetrů. Díky tomu celá funkce umožňuje často prostě nekopat, na poli i v lese kde leží nějaká vrstva jehličí nebo listí stačí botou shrnout horní vrstvu. Většina hledačů, kteří chodí delší dobu ví, že takových cílů je během dne stráveného hledáním opravdu hodně a tak docela hezky šetříte čas.

Nastavení citlivosti a tresholdu

Vždy, pokud to je možné, nastavujte detektor na maximum. Je škoda zbytečně přicházet o hloubku, detektor si vysoké nastavení citlivosti nechává hodně líbit. Postup je to jednoduchý, otočte ovladač citlivosti na maximum, pokud je v okolí nějaké elektromagnetické rušení, ozve se charakteristický klapavý zvuk. Pomalu stahujte ovladač citlivosti zpět až do bodu, kdy zvuk zmizí. Sondu přitom držte cca 5 cm nad zemí. Ve většině lokalit budete moci chodit alespoň na začátku pole zesilovačů.

Nastavení thresholdu, prahového tónu, je závislé především na tom, zda chcete při hledání používat možnost přepínání do rychle přelaďovaného módu All Metal. Pokud ano, nastavujete threshold na práh slyšitelnosti. V případě, že takto All Metal nepoužíváte, můžete dále zvýšit dosah detektoru otočením ovladače Threshold na maximum. Přístroj tak přidá ještě nějaký ten centimetr a lehce se zvedne i citlivost.

Doporučená nastavení a sondy

Mírně a středně odpady zamořené lokality:

Citlivost max (co dovolí okolní interference), Treshold max (pokud nechcete používat All Metal - v případě že ano je optimální nastavení cca 2 hodina. Diskriminace minimum, Notch filtry Off. (Vhodné sondy 23x20 cm koncentrická Tesoro, 30x25 S.E.F 2D, 28cm 2D Tesoro Widescan a 38x20 cm 2D S.E.F

Vysoce odpady zaneřáděné lokality:

Citlivost max (co dovolí okolní interference), threshold max (pokud nechcete používat All Metal - v případě, že ano, je optimální nastavení cca 2 hodina), Diskriminace minimum, Notch filtry Off) - pokud se jedná o "moderní lokalitu, např. městská pláž, je možné poměrně úspěšně odfiltrovat část moderních fólií nastavením Notch filtru do režimu Narrow a potenciometru na max 12 hodinu. Vhodné sondy 23x20 cm koncentrická Tesoro, 20x15cm 2D S.E.F, 23cm 2D Widescan od Tesoro.

Lokalita s velkým množstvím železa:

Velice často se jedná o místa kde se dají čekat nejlepší nálezy. Zde se často volí nějaká diskriminace železa, protože vydržet celý den poslouchat hlubokou odpověď jedno železa za druhým nemusíte psychicky vydržet. Diskriminaci ale nepřehánějte a nenastavujte nad vyznačenou šipku kousek za železem, zbytečně byste si snižovali dosah i jinak skvělé separační vlastnosti detektoru.

Citlivost max (co dovolí okolní interference), threshold max (pokud nechcete používat All Metal - v případě, že ano je optimální nastavení cca 2 hodina). Diskriminace minimum nebo lehce pod vyznačenou šipku (dle vaší únavy), Notch filtry Off

. Vhodné sondy: 23x20cm koncentrická Tesoro, 12x10 2D S.E.F, 23 a 28cm 2D Widescan, 20x15cm 2D S.E.F.

 

Zavěrečné hodnocení práce v terénu a pár tipů

Jak už bylo výše napsáno, detektor prošel zajímavou proměnou. Obě pro uživatele nejviditelnější změny, audiodiskriminace a funkce povrchového cíle si můžete prohlédnout na videu. Podle nás se jednoznačně povedla a přispěla k podstatně komfortnější práci s detektorem. Detektor neztratil nic na citlivosti, naopak díky nové audiodiskriminaci jsou nejmenší cíle na hranici dosahu lépe čitelné. Abychom nezůstali pouze u pozitivních hodnocení, jednu výtku bych měl. U detektoru nelze nastavit audio tak, aby přístroj pracoval pouze s jedním tónem. Je pravděpodobné, že to většině hledačů vadit nebude, já bych ale takovu funkci uvítal.

Detektor je výborný universál za poměrně nízkou cenu. Vhodný jak pro hledání mincí, tak militárii. Osobně bych ho doporučil mírně nebo středně pokročilým hledačům nebo začátečníkovi, který si může dovolit a chce na začátku investovat částku 11.500 Kč.

 

zobrazeno: 6985x, komentářů: 0, autor: Elmara, vytvořeno: 1.6.2011 22:17

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na detektory-tesoro.cz uživatelský účet, zaregistrujte se. Registrace je bezplatná a k ničemu vás nezavazuje.

PřezdívkaHeslo
Registrace

Hledat na tomto webu

Detektor na splátky

Detektor na splátky s nulovým navýšením

Nejčtenější články

Nejčtenější vůbec

Partnerské weby

LovecPokladu.cz - detektory kovů Detektory kovů C.Scope Detektory kovů Mlejnský

Nejživější ve fóru

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdar mrcasnici poridil jsem si starsiho tejona nemate nekdo naky detajlni navod nastaveni?... » ukázat

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdravim hledaci mate tady jeste nekdo to nastaveni na tejona?? Jsem si ho nove poridil sta... » ukázat

V Tesoro Vaquero - hloubka:
jozka250: zdravim uz ste nekdo mel na vaqueru tuhle sondu jaky to bylo a co znamena Technologie DD B... » ukázat

> Vstup do fóra
online counter