Deset největších archeologických nálezů roku 2009

Deset největších archeologických nálezů pro rok 2009 podle archeologického magazínu…

Peru: Šperky z vesnice Ucupe

Mezi desítkou top nálezů se umístila sbírka šperků, která byla nalezena na území Peru. Jedná se měděnou masku, čelenku a štít, které se ukrývaly v jednom z tamějších hrobů. Nejspíše pochází z období mezi léty 800 až 1000 n. l. Podobné předměty se nalézaly v elitních hrobech vzdálených necelých 25 km od tohoto, to naznačuje, že pochází z jedné umělecké dílny.

Ilustrační_foto

 

Rusko: Palác krále Mithradatese

Archeolog Vladimir Kuznetsov z ruské akademie pracoval čtyřicet let v Phanagorii (starověké řecké město na pobřeží Černého moře), které bylo domovem mocné krále Mithradatese, jež vládl ve čtvrtém století. Kuznetsovův tým objevil na 300 mincí, které jim nakonec ukázaly cestu k základům paláce tohoto vladaře.

Ilustrační_foto

 

Kazachstán: První domestifikovaný kůň

Archeologický magazín provedl nový výzkum, z něhož vyplynulo, že pastevci ze stepí zkrotili první koně o 5500 let dříve, než se původně předpokládalo. V roce 1990 byly nalezeny v Botai (obec ležící v severním Kazachstánu) kosti koně. Vědci určili, že spadají do období mezí léty 3700 až 3100 př. n. l. nová analýza kostí, zubů a keramiky následně potvrdila fakt, že právě lidi z Botai byli první, kdo se věnovali chovu koní.

Ilustrační_foto

 

Anglie: Anglo – saský depot

Terry Herbert, hledač s detektorem kovu, odhalil největší množství Anglo- saského zlata v historii Velké Británie. Stalo se tak poli v Strafffordshire (střední Anglie). Poklad se skládá z více než 1500 zlatých a stříbrných předmětů, spadající do sedmého století. Tento objev je srovnatelný s nálezem hrobu šlechtice v Sutton Hoo (jihovýchod Anglie).

Ilustrační_foto

 

Egypt: První zoo na světě

V roce 2009 se podařilo archeologům nalézt na území Egypta podivnou kostru. Za nedlouho se však z jednoho pohřebeného zvířete vyklubalo doslova celé zoo – deset psů, hroch, slon, krávy, telata, paviání či divoké kočky (dohromady 112 zvířat).  A že se nerovná jen o jakési přirovnání, ale o fakt potvrzují i vědci. Ti právě tvrdí, že byly součástí prvního exotického zoo, které vzniklo v předdynastickém období.

Ilustrační_foto

 

Izrael: Keramika s nápisy v perštině

Rina Avner nevěděla, co si má myslet o keramických fragmentech, které nalezla ve čtvrti nalézající se na území starého Jeruzaléma. Nejprve si myslela, že nápisy na úlomcích jsou v arabštině a turečtině, protože oba tyto jazyky se používají ve městě. Potom se však poradila s odborníkem a došli na to, že text je v perštině. Jedná se o poezii, kterou napsal Rubaiyat kolem roku 1100. Nic podobného se zatím v Izraeli nenašlo.

Ilustrační_foto

 

Kréta:  Kněžky z doby železné

Vloni v létě byly nalezeny hroby čtyř žen ve věku sedmi až sedmdesáti let, který byly pochovány v osmém století př. n. l. Patří do silné ženské linie, která trvala nepřetržitě takřka 200 let. V hrobech se nalezlo mnoho artefaktů z bronzu. Nejvíce fascinující je zřejmě kamenný oltář a fiále slouží pro nalévání úlitby. To nasvědčuje o důležité roli žen v tomto období.

Ilustrační_foto

 

USA (Arizona): Raný zavlažovací systém

Po celá léta Američané na jihozápadě země nedokázali pochopit, jak se zemědělcům podařilo vypěstovat kukuřici nebo obilí, když bylo sucho. Až minulý rok se archeologovi Jamesu Vintovi a jeho kolegům podařilo najít obrovskou síť kanálů na rozloze sto akrů vybudovanou kolem roku 1200 př. n. l. Jedná se o nejstarší zavlažovací systém nalezený na území severní Ameriky.

Ilustrační_foto

 

Guatemala: Unikátní sochařský panel

Zatímco skupina vědců zkoumala jak co nejefektivněji uskladňovat vodu z deštných pralesů, archeolog Richard Hansem se svými kolegy odhalil nádherný sochařský panel, na který je vytesán motiv, jež vyobrazuje legendu o zrození starých Máyů. „Bylo to jako najít Monu Lisu“, řekl Hansen.

Ilustrační_foto

 

Sýrie: První chemická válka

V úzkém tunelu pod pevností Dura v syrské poušti byly nalezeny pozůstatky římských vojáků. Vědci se domnívají, že se stali oběťmi první chemické války, čemuž nasvědčuje i rozbor látek z tunelu. Ten byl plný krystalků síry. Tu nejspíše útočníci zapálili a vzniklý oblak oxidu uhličitého pak vojáky usmrtil.

Ilustrační_foto

 

 http://www.foxnews.com/

 

zobrazeno: 6503x, komentářů: 2, autor: viky, vytvořeno: 16.1.2010 11:36

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na detektory-tesoro.cz uživatelský účet, zaregistrujte se. Registrace je bezplatná a k ničemu vás nezavazuje.

PřezdívkaHeslo
Registrace

Hledat na tomto webu

Detektor na splátky

Detektor na splátky s nulovým navýšením

Nejčtenější články

Nejčtenější vůbec

Partnerské weby

LovecPokladu.cz - detektory kovů Detektory kovů C.Scope Detektory kovů Mlejnský

Nejživější ve fóru

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdar mrcasnici poridil jsem si starsiho tejona nemate nekdo naky detajlni navod nastaveni?... » ukázat

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdravim hledaci mate tady jeste nekdo to nastaveni na tejona?? Jsem si ho nove poridil sta... » ukázat

V Tesoro Vaquero - hloubka:
jozka250: zdravim uz ste nekdo mel na vaqueru tuhle sondu jaky to bylo a co znamena Technologie DD B... » ukázat

> Vstup do fóra
online counter