Byl neandrtálec inteligentní?

Francouzi však tuto teorii rozmetali na kusy. Pomocí metody radioaktivního rozkladu uhlíku bylo zjištěno, že jsou předměty na jedné lokalitě značně namíchány. Z toho vyplývá, že nemusely patřit, jak si vědci dříve mysleli, neandrtálcům, ale mohli náležet moderním lidem, kteří tuto jeskyni obývali později.

Rendall White z New Yorské University dokonce říká, že jedno z významných nalezišť the Grotte du Renne (tedy“ Sobí jeskyně“) v Arcy-sur-Cure ve střední Francii, by mělo být zcela vyškrtnuto z výzkumu neandrtálců. Naopak João Zilhão, archeolog z Anglické Bristolské University, který je Whitovým vědeckým sokem tvrdí, že právě díky nejnovějším technologiím, by se mohlo dát dokázat, že tyto pozůstatky jsou 100% neandertálské.

Neandrtalec


Sobí jeskyni objevil mezi lety 1949 a 1963 francouzský archeolog André Leroi-Gourhan. Nalezl zde patnáct vrstev, které vypovídají o dlouhodobém obývání této jeskyně. Datují se mezi 45 000 až 28 000 lety. V tomto období nacházíme v Evropě neandrtálce. Ti se zde objevují před 130 000 lety a mizí kolem roku 30 000 př.n.l. Vedle nich žije moderní člověk. Ten se na časové linii zjevuje před 45 000 až 40 000 lety a zůstává do dnes.

Leroi-Gourhan přiřkl nálezy z nižších vrstev neandrtálcům a z vyšších moderním lidem. Rozděleny byly dle použitých materiálů. Střední vrstva obsahovala kostěné a slonovinové nářadí, které Leroi-Gourhan věnoval tzv. kultuře Châtelperronian, neboť se vědci nemohli shodnout, komu vlastně patří. Přestože by je bylo možné přiřadit člověku, nacházely se u nich ostatky neandrtálců. Např. třicet neandertálských zubů. Ty se dají velmi snadno rozlišit od zubů moderního člověka. Jsou větší, ostřejší a tvarově odlišné.

Diskuse kolem Châtelperronian, kteří se objevili před 40 000 lety př.n.l., se týká zásadní otázky. Nemohli neandrtálci kopírovat nástroje a chování moderních lidí? Současně se objevuje další. Vznikla skupina Châtelperronian z neandrtálců?

V nové studii, publikované na internetu prostřednictvím Národní akademie věd, expert na datování Thomasem Highamen z Oxfordské university zkoušel jinou metodu. Filtraci a odstranění kontaminace, která poškozovala vzorky. Získal zcela nové data pořízená ze zvířecích zubů a kostěných nástrojů. Z výsledků vyplývá, že pokud připisujeme horní vrstvy moderním lidem (před 35 00 lety) a artefakty pořízené z úrovně kultuře Châtelperronian (před 21 000 lety) znamená to, že neandrtálci již dávno neexistovali.Tím bylo zjištěno, že nejméně jedna třetina Châtelperronian je zcela mimo známou linii historie.

Tým archeologů tvrdí, že se mohly jednotlivé úrovně během tisíciletí promíchat. Předměty vyrobené moderními lidmi se mohli posunout do úrovní připisované neandrtálcům. „ Na důkazy nalezené v Sobí jeskyni musíme hledět s maximální obezřetností,“ tvrdí autor.

Ale vědci by neměli spekulovat o tom, jak se promíchaly jednotlivé vrstvy jen kvůli tomu, že se jim výsledky nehodí do jejich teorií. White říká, že tyto nové poznatky by neměly být šokující. Leroi-Gourhan své výzkumy prováděl v době, kdy nebyla technika na současné úrovni. Jediný dosud známý důkaz, že byli Châtelperroniané schopni něčeho takového jako je výroba šperků, je pouze ze Sobí jeskyně. Proto není důvod měnit ustálenou teorie o neandrtálcích. Zilhão oponuje: „ Tyto dvě třetiny, připisované Châtelperronian, mohou být chybné, neboť nebyly prováděny novými technologiemi a tudíž mohlo dojít k znečištění.“ Podle něj se archeologie nemůže opírat o jakési teorie mixování vrstev.

Naproti tomu Higham, který byl u téměř dvaceti předatování co se týče neandrtálců a moderního člověka říká, že Sobí jeskyně je velmi unikátní. „Nesrovnalosti jako tato jsou na denním pořádku. Myslím, že se nám nálezy snaží něco říci.“ Říká Higham.

 „Toto místo je opravdu zvláštní.“
 

zobrazeno: 5712x, komentářů: 0, autor: Elmara, vytvořeno: 2.11.2010 11:32

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na detektory-tesoro.cz uživatelský účet, zaregistrujte se. Registrace je bezplatná a k ničemu vás nezavazuje.

PřezdívkaHeslo
Registrace

Hledat na tomto webu

Detektor na splátky

Detektor na splátky s nulovým navýšením

Nejčtenější články

Nejčtenější vůbec

Partnerské weby

LovecPokladu.cz - detektory kovů Detektory kovů C.Scope Detektory kovů Mlejnský

Nejživější ve fóru

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdar mrcasnici poridil jsem si starsiho tejona nemate nekdo naky detajlni navod nastaveni?... » ukázat

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdravim hledaci mate tady jeste nekdo to nastaveni na tejona?? Jsem si ho nove poridil sta... » ukázat

V Tesoro Vaquero - hloubka:
jozka250: zdravim uz ste nekdo mel na vaqueru tuhle sondu jaky to bylo a co znamena Technologie DD B... » ukázat

> Vstup do fóra
online counter