Britové vystavovali minci vyraženou na počest Caesarovi vraždy


1Návštěvníci britského muzea měli v březnu možnost shlédnout jednu ze zlatých mincí, které byly vyraženy na počest Caesarovi vraždy. Na světě existuje ještě šedesát stejných, ale stříbrných verzí. Zlaté mince jsou pouze dvě. Vědci však zpochybnili pravost jedné z nich.  V muzeu byla údajně vystavena ta „pravá“. Mince byly vyraženy v roce 44 př. n. l., tedy krátce potom, co byl Caesar zavražděn. Na jedné straně je vyobrazen Brutus, na druhé dvě dýky a klobouk – symbol spiklenců.

 Britské muzeum si březen k výstavě mince vybralo záměrně, právě čtrnáctého dne tohoto měsíce roku 44 př. n. l. byl římský císař zavražděn. Možná by se tak nestalo, kdyby tenkrát poslechl svou ženu Calpurnii, která měla v noci strašný sen. Viděla krvácející sochu Caesara. Svého muže proto prosí, aby na zasedání senátu nechodil, a on souhlasí. Jejich rozhovor však slyší spiklenec Decius, který Caesara přemluví ke změně názoru. Oznámí mu totiž, že senátoři mu chtějí nabídnout korunu. Spiklencům, kteří věří, že je Caesar pro Řím hrozbou, tak všechno vychází podle plánu. 

1

 
Caesar přichází na zasedání senátu. Vše začíná prosbou Lucius Tillius Cimber. Žádá o milost pro svého bratra, Caesar je proti. Lucius k němu přistupuje a strhává mu tógu. V tom se na něj vrhají i spiklenci včetně Bruta. Caesara zavraždili třiadvaceti ranami noži a dýkami. Ten se ještě pokusil utéct, ale spiklenci mu nedali šanci. Navíc měl celý obličej zakrvácen a nic neviděl, proto zakopl a zůstal ležet u podstavce Pompeiovy sochy. 

   3

Zmatení vrazi vyběhli na fórum. Lidu ukazovali své ruce od krve a volali, že osvobodili Řím. Co se bude dít dál, nevěděli. Nepřichystali si žádný plán. Některým se podařilo utéct do bezpečí svých domovů, několik vrahů se stalo oběťmi davu. Pohřeb se konal šest dnů od vykonání tohoto ohavného činu. V ten den se shromáždil lid a ptal se, proč musel Julius zemřít. Brutus čin obhajuje tím, že by Caesar udělal ze všech otroky. Lidé mu věří. V tom přichází Marcus Antonius a nese tělo, nad kterým posléze oznamuje, že Caesar nechal veškeré bohatství lidu.  Řím pak čekalo těžké období -  třináct let občanských válek. Brutus olitoval, že společně s Caesarem nezavraždili i Marca Antonia. Byl nucen dokonce utéct do Řecka a Makedonie. Na počest svobody a vítězství nechal vyrazit několik druhů mincí, ale ta s dýkami a kloboukem je nejcennější.

Brutovi ražby

br br
br br
br TB

 
 

 


 

zobrazeno: 4579x, komentářů: 1, autor: viky, vytvořeno: 18.5.2010 9:30

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na detektory-tesoro.cz uživatelský účet, zaregistrujte se. Registrace je bezplatná a k ničemu vás nezavazuje.

PřezdívkaHeslo
Registrace

Hledat na tomto webu

Detektor na splátky

Detektor na splátky s nulovým navýšením

Nejčtenější články

Nejčtenější vůbec

Partnerské weby

LovecPokladu.cz - detektory kovů Detektory kovů C.Scope Detektory kovů Mlejnský

Nejživější ve fóru

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdar mrcasnici poridil jsem si starsiho tejona nemate nekdo naky detajlni navod nastaveni?... » ukázat

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdravim hledaci mate tady jeste nekdo to nastaveni na tejona?? Jsem si ho nove poridil sta... » ukázat

V Tesoro Vaquero - hloubka:
jozka250: zdravim uz ste nekdo mel na vaqueru tuhle sondu jaky to bylo a co znamena Technologie DD B... » ukázat

> Vstup do fóra
online counter