Alexander Veliký zabit jedovatou bakterií?

Neobyčejně jedovaté bakterie skrývající se v „pekelné“ řece Styx, mohly být legendárním jedem, který dle pověsti zabil Alexandra Velikého (356-323 b.c.) před více než 2.000 lety, alespoň to tvrdí vědecká studie. Výzkum, který bude presentován příští týden na XII. Mezinárodním kongresu Toxicologie, konajícím se každoročně v Barceloně, Španělsko, poukazuje na starobylé zápisky o jedu ze Styxu ve světle moderní geologie a toxikologie.

Podle výzkumu, calicheamicin, sekundární metabolit Micronospora echinospora, je to, co dává řece její smrtící pověst. Styx byl branou do podsvětí podle mýtů. Zde bohové skládali posvátné přísahy. „Pokud lhali, nutil je Zeus pít vodu, která je skolila. V 8. Století B.C. řecký básník Hesiod napsal, že bohové byli neschopni pohybu, dechu a řeči po celý jeden rok“, řekla spoluautorka Adrienne Mayor, výzkumný pracovník na Stanfordské Univerzitě.
Další zmínka řeckého geografa Pausania (110-180) uvádí, že řeka by mohla zničit křišťál, keramiku a bronz.“ Jedinou věcí, která může odolat zkáze je kopyto koně či mezka,“ řekl.

Alexander Veliký


„Také žádný starověký spisovatel nikdy nezpochybňoval existenci smrtelného jedu z řeky Styx,“ řekla Mayor, autor Mithradatské biografie „Král jedu“. Vědci věří, že mytickým jedem musí být calicheamicin. „ Je extrémně jedovatá půdní bakterie, která se stala teprve nedávno zájmem moderní vědy. Byla objevena v r. 1980 v Ledku, který spoluvytváří vápenec a je běžný v Řecku,“ řekl autor Antoinette Hayes, toxikolog.

Řeka se nyní nazývá Mavroneri (Černá voda) a pramení ve vysokých horách Achai v Řecku. Její kaskády chladné vody přes vápencové skály vytváří druhý nejvyšší vodopád v Řecku.  „Bohužel, geochemie řeky nebyla dosud zkoumána moderními vědci, proto  zde nejsou vědecká data,  která by podpořila věrohodnou a zajímavou teorii calichermie,“ uvedl Walter D´Alessandro, hydro-geochemik z Italské národní instituce Geofyziky a Vulkanologie v Palermu.

Zda Alexandr opravdu zemřel na otravu, jak se domnívali jeho nejbližší přátelé, je pouhá spekulace, připouští Mayor a Hayes. „Neříkáme, že toto byl ten jed, který zabil Alexandra, a ani nejsme pro či proti teorii o jedu ,“ řekla Mayor.
„Přesto, něco jako svatý jed, který byl používán bohy, by byl vhodný pro Alexandra, který byl vždy považován za poloboha,“ dodala. Alexandr se cítil nemocen na jedné z mnoha celonočních picích oslavách v Babylonu, v dnešním Iraqu, a stěžoval si na „náhlou, bodavou bolest v játrech.“ Vládce říše sahající od Řecka k Indii, byl odnesen do postele s bolestí břicha a velmi vysokou horečkou.

Během následujících 12 dní se jeho stav zhoršil. Alexandr mohl pouze otvírat oči a pohybovat rukama, ale nemohl mluvit. Později upadl do komatu. Alexandr byl prohlášen za mrtvého 11. Června r. 323 B.C., jen pár dní před jeho 33tými narozeninami.
Zpětná diagnosa jeho tajemné smrti zahrnovala otravu, těžké pití, pankreatitida, malárie, horečku severního Nilu, tyfus a náhodnou či úmyslnou otravu (čemeřice, arsen, oměj, strychnin).
„Zejména některé z Alexandrových příznaků a vývoj nemoci odpovídají starobylým řeckým mýtům vztahující se k řece Styx. Dokonce přišel o hlas, stejně jako bozi, kteří upadli do komatu po napití se z řeky Styx,“ řekla Mayor.
Diagnóza otravy byla odmítnuta mnoha experty, protože jen málo jedů vyvolává horečku. I přesto pár takovýchto jedů bylo v Alexandrově době známo. Přesto, v přírodě se vyskytující calicheamicin, která je extrémně cytotoxická, může být tím viníkem.
„Cytotoxiny způsobují odumření buněk a vyvolávají vysokou horečku, zimnici a několik svalových a neurologických bolestí. Proto tento toxin mohl způsobit horečku a bolest, kterou Alexandr trpěl,“ řekl Hayes.
Podle Richarda Stonemana, předního experta na mýty o Alexandrovi, teorie nabízí dobré vysvětlení pro starobylou pověst o řece Styx.
„Osobně si myslím, že Alexandr pravděpodobně zemřel přirozenou smrtí, buď tyfem či předávkováním čemeřicí, kterou byl léčen, ale i ostatní důvody jsou možné,“ uvedl Stoneman, autor „Život legendy: Alexandr Veliký“.
 

zobrazeno: 4859x, komentářů: 2, autor: Elmara, vytvořeno: 30.7.2010 14:30

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na detektory-tesoro.cz uživatelský účet, zaregistrujte se. Registrace je bezplatná a k ničemu vás nezavazuje.

PřezdívkaHeslo
Registrace

Hledat na tomto webu

Detektor na splátky

Detektor na splátky s nulovým navýšením

Nejčtenější články

Nejčtenější vůbec

Partnerské weby

LovecPokladu.cz - detektory kovů Detektory kovů C.Scope Detektory kovů Mlejnský

Nejživější ve fóru

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdar mrcasnici poridil jsem si starsiho tejona nemate nekdo naky detajlni navod nastaveni?... » ukázat

V Tesoro Tejón:
Sytic: Zdravim hledaci mate tady jeste nekdo to nastaveni na tejona?? Jsem si ho nove poridil sta... » ukázat

V Tesoro Vaquero - hloubka:
jozka250: zdravim uz ste nekdo mel na vaqueru tuhle sondu jaky to bylo a co znamena Technologie DD B... » ukázat

> Vstup do fóra
online counter