Stříbrné římské spony nalezeny detektorem kovu
David Phillips pravidelně o víkendu odjíždí z Londýna, aby si mohl zahledat s detektorem kovu. Také je členem klubu amatérských archeologů….
David Phillips jako obvykle vzal svůj detektor kovu a vydal se hledat mimo Londýn. Opět si vybral jedno ze známých políček. Nastavil detektor a pustil se do pátrání. Netrvalo dlouho a tón, signalizující předmět pod vrstvou půdy, byl tady. Tak silný však dlouho neslyšel. Neotálel tedy a hned se pustil do kopání. Narazil na několik kusů keramiky, bronzové a skleněné láhve.
Nejvzácnější však byly dvě stříbrné římské spony (brože). Vědci odhadli, že pochází z cca 140 AD a vlastnil je velmi bohatý člověk. Svým vzhledem jsou velmi neobvyklé pro toto období.
„Bušilo mně srdce. Kamarád, který se mnou společně hledal, také zůstal jako opařený. Dívali jsme se na sebe a nebyli pomalu schopní nic říct. Hledáme spolu již deset let. Našli jsme spoustu věcí, ale něco tak úžasného ještě nikdy,“ řekl David Phillips.
Jako bývá zvykem, přesné místo nálezu nebylo prozrazeno. David však věří, že se Britské muzeum rozhodně spony odkoupit, aby se mohl rozdělit se svým kamarádem, který má tři malé děti. Myslí si, že konečná cena by se mohla vyšplhat až na 200 tisíc liber. Také vyšlo najevo, že David vlastně našel římský hrob.
Thetfordský poklad
Nádherná spona je k vidění i v Norfolském muzeu jako součást tzv. Thetfordského pokladu. Ten byl ukrytý okolo roku 390. Celému aktu předcházel rituál. Poklad poukazuje na okázalost pozdní doby římské a jsou na něm patrné i pohanské vlivy v době, kdy již byla Británie křesťankým územím. Součástí pokladu jsou i stříbrné lžíce (33 kusů). Náhrdelníky, přívěsky a spony. Ta nejvzácnější spona má na sobě vyobrazeného tančícího satyra. Nejspíše ji nosil jeden z římských armádních důstojníků.
http://www.museums.norfolk.gov.uk/
Přidat příspěvek
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na detektory-tesoro.cz uživatelský účet, zaregistrujte se. Registrace je bezplatná a k ničemu vás nezavazuje.