PURPUROVÉ SRDCE
Purpurové srdce je vyznamenání udělované vojákům Spojených států amerických. Odměňuje se ve jménu prezidenta a to ty, jež utrpěli zranění nebo zemřeli v důsledku činu jakýchkoliv nepřátelských ozbrojených sil nebo jako následek teroristického útoku či vojenské operace během služby v mírových sborech. Dokonce existuje síň purpurového srdce v New Windsor (New York), která připomíná příběhy vyznamenaných vojáků….
Originální purpurové srdce - vyznamenání za vojenské zásluhy, bylo ustanoveno Georgem Washingtonem jako vrchním velitelem ozbrojených v Newburghu (velitelství New York) 7. srpna 1782 společně s touto frází: „Nechť je známo že ten, kdo nosí vojenské vyznamenání purpurové srdce, prolil svou krev v obraně své rodné země a nechť je navždy uctíván svými krajany.“
Před zavedením vyznamenání Meritovy legie a Bronzové hvězdy byly Purpurová srdce udělována za chvályhodnou službu. Design schválilo pro armádu Ministerstvo války 22. února 1932 a pro členy námořních jednotek (Marine Corps) a námořní flotily (U. S. Navy) Ministerstvo námořnictví
21. ledna 1943. Medaili ve tvaru srdce, která je jedna z nejkrásnějších vyznamenání USA, navrhla Elizabeth Will a první model vyrobil John R. Sinnock.
Purpurové srdce podstoupilo, co se týče kritérií k udělení, hned několik změn. Nejprve se výlučně jednalo o vyznamenání určené pro armádu a personál leteckého armádního sboru, nemohlo však být uděleno in memoriam. Až po událostech v Pearl Hearboru roku 1942 vydal tehdejší americký prezident nové nařízení, které povolovalo ocenit i námořníky, pěchotu a personál pobřežní stráže. V tomto roce také bylo poprvé uděleno vojákovi, jenž padl 7. prosince 1941. Oceňovat civilisti pracující pro ozbrojené síly navrhl až kongres v roce 1997.
Vzhled: Medaile má tvar srdce a je vyrobena z kovu zlaté barvy. Vnitřní srdce na lícové straně je fialová plastika (smalt). Na purpurovém srdci najdeme obraz Georga Washingtona, taktéž žlutý. Nad Washingtonem se nachází i jeho erb- bílý smaltový štít s dvěma horizontálními červenými pásky a nad nimi tři hvězdy s větvičky se zelenými lístky na každé straně štítu. Rub medaile je výhradně ze žlutého kovu. Ve vnitř vnitřního srdce a pod štítem je třířádkový nápis- „For Military Merit" (za vojenskou zásluhu), pod ním je pak vyobrazeno jméno vyznamenaného. Stužka má tmavě fialovou barvu a úzkými bílými pruh po stranách.
Síň národního purpurového srdce pro vyznamenané
V rámci udělování Purpurové srdce vznikla i síň pro vyznamenané, kde se návštěvník může dozvědět dovědět více o jeho nositelích. Lidé zapojení do tohoto projektu totiž věří, že každý z těchto příběhů je cenný a historicky významný. Zobrazují totiž často vzpomínky, které jsou velmi důležité jak pro vyznamenaného tak i pro jeho blízké. Také nám ukazují jedinečný pohled na určitou událost nebo časový interval, který je významný pro americký národ.
Tento projekt má také své internetové stránky http://thepurpleheart.com/, na kterých můžete vyhledat jméno vyznamenaného nebo dokonce audio rozhovory.
Počet vyznamenaných
- Druhá světová válka: 964,409
- Korea: 136,936
- Vietnam: 200,676
- Perský záliv: 590
- Afghánistán: 2,743 (do 8/21/2008)
- Irák: 33,923 (do 8/21/2008)
Významní nositelé
Charles Bronson , herec
Kurt Vonnegut, Jr.., spisovatel
Audie Murphy , herec
John Kerry , Massachusetts senátor a 2004 demokratický kandidát prezidenta USA
John McCain , Arizona senátor a 2008 republikánský kandidát na prezidenta USA
John F. Kennedy , 35th Prezident Spojených států
Největší počet Purpurových srdci získali
Richard J. Buck - Čtyři purpurová srdce v Korejské válce a čtyři ve Vietnamské válce
Robert T. Frederick - Osm purpurových srdcí v II. světové válce
Robert L. Howard - Osm purpurových srdcí ve Vietnamské válce
William L. Russell - Osm purpurových srdcí ve II. světové válce
William Waugh - Osm purpurových srdcí ve Vietnamské válce
Přidat příspěvek
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na detektory-tesoro.cz uživatelský účet, zaregistrujte se. Registrace je bezplatná a k ničemu vás nezavazuje.